Laptopy do gier

Kiedyś były tylko do pracy zdalnej biurowej. Potem zaczęły być dobrej jakości komputerami osobistymi. Teraz, laptopy do gier to nie wybryk natury czy oszustwo (kiedyś tak myślano, że tylko komputery stacjonarne nadają się do gier, które mają tak duże wymagania, że laptopy im nie dają rady). Coraz częściej mają takie same parametry co pecety, sprawiając, że stają się przenośnymi narzędziami do rozrywki.

Wydawać by się mogło, że laptop do gier  przeznaczony będzie tylko dla młodszych odbiorców, a gry na nim instalowane nie będą zbyt wymagające. Nic bardziej mylnego – to już nie zabawka, ale porządna maszyna, nad która spędziły mnóstwo czasu grupy inżynierów. W tej grupie sprzętowej odnaleziono potencjał. I to na tyle duży, że czołowe firmy produkujące sprzęt zadały sobie wiele trudu, by wyprodukować laptopy, które będą z przyjemnością kupowane i używane zarówno przez małych, jak i dużych, amatorów, jak i profesjonalistów.  

Producenci laptopów do gier musieli zmierzyć się z niezwykle poważnym problemem. Rynek gier komputerowych zmienia się tak dynamicznie, że sprzęt przez nich produkowany musi mieć niezwykle porządnie dobrane parametry, by spełnił wymagania i nie „zamulał” – w końcu w wielu grach przez Internnet liczą się sekundy, jak nie ułamki sekund. Dlatego laptopy są wyposażone w jedne z najmocniejszych kart graficznych. Wiele z nich ma także czterordzeniowe procesory oraz dużą ilość pamięci RAM.

Poza ciekawym wnętrzem, laptopy do gier mają też charakterystyczny, nowoczesny design, tak bardzo wyróżniający je od typowych komputerów.  Nie można zapominać o szerokiej gamie gadżetów, które polepszają wygląd sprzętu, sprawiają, że jest on unikatowy i dostosowany pod konkretnego użytkownika. Co możemy do tej grupy zaliczyć? Na przykład podświetlaną klawiaturę, dodatkowe klawisze oraz – co ciekawe –  możliwość ich programowania (wtedy jeszcze lepiej spełniają swoją funkcję i sprawiają, że gra staje się czystą przyjemnością). Innymi nie mniej ważnymi częściami wyposażenia dobre laptopy do gier są wysokiej klasy głośniki oraz technologie audio.

W porównaniu do swojego stacjonarnego odpowiednika, laptop do gier ma tę zaletę, że jest zdecydowanie mniejszy, i co ważne- mobilny. W domu, w trasie, na wakacjach- nie ma znaczenia gdzie chcesz grać. Możesz grać nawet w łóżku, jeśli tylko tego chcesz. Rozmiary tutaj również mogą działając na niekorzyść mniejszej i mobilnej wersji peceta. Mniejszy ekran wcale nie ułatwia gry, a ceny „blaszaków” o podobnych parametrach mogą być zdecydowanie niższe. No i te dodatkowe części, ekstra akcesoria. Czy warto?

 

 

Zobacz również:

 

Co zatem z ceną tego typu sprzętu? Czy musimy wydać na niego fortunę? Obserwując ceny nowych modeli, można złapać się za głowę – można oszaleć widząc laptop za kwotę, która po paru miesiącach od premiery spadnie o połowę… Ale nie ma co się martwić na zapas – można już kupić ciekawy sprzęt w cenie hm… powiedzmy między trzy a cztery tysiące złotych. Gdy dobrze poszperamy za promocjami, możemy się zbliżyć ku tej niższej liczbie. Wszystko bowiem zależy, czego potrzebujemy w naszym małym – i mocnym – sprzęciku. Ile tak naprawdę chcemy w niego zainwestować, i czy ta inwestycja nie sprawi, że za jakieś pół roku wyjdziemy na niej jak Zabłocki na mydle…

Zadajmy sobie pytanie: czy szukamy części które mają najlepszą relację ceny do możliwości, czy zależy nam na najwyższych detalach gry (graniu w HD) i przyjemności z gry? Prym obecnie wiedzie grafika GTX 1060, która potrafi naprawdę wiele. Jeśli cena za to nas nie odstrasza, można zdecydować się na zakup polecanej grafiki klasy GeForce GTX 1070, a nawet GTX 1080. A to dopiero początek zabawy.

Grafika to jednak nie wszystko. Na dobre laptopy gamingowe składa się naprawdę wiele elementów. Szukając swojego wymarzonego, warto poświęcić nieco czasu i poszperać po forach. Jest tam naprawdę wiele doświadczonych osób, które w profesjonalny sposób udzielą nam informacji, jakie proponowane przez salony komputerowe laptopy do gier naprawdę się nadadzą, a które mają gry tylko w nazwie. Można spokojnie zastosować się do powiedzenia, które rzecze, że pośpiech jest najgorszym doradcą. W grę wchodzi zbyt dużo elementów, na które należy zwrócić uwagę, by można było wybór sprzętu pozostawić przypadkowi i ślepemu losowi. Wiele też zależy od tego, w co będziemy grać – nie ma co się zaopatrywać w sprzęt dobry „na zapas”. Myślmy o tym, co teraz nam jest potrzebne, i co teraz sprawi nam przyjemność.

Podsumowując, laptopy do gier nie są wymysłami firm komputerowych stworzonych jedyne do wyciągania pieniędzy z kieszeni biednego konsumenta. Jest to niezwykła maszyna, niezwykle wydajna. Jej mobilność pozwala na oddawanie się przyjemności grania praktycznie wszędzie, co niezwykle poprawia komfort naszego używania sprzętu. Gdy odpowiednio się postaramy, cena dobrego sprzętu nie będzie tak bardzo powalająca, co więcej: może się okazać, że w dobrym przedziale cenowym znajdziemy prawdziwą perełkę, która będzie w stanie trafić w nasze gusta i wymagania nawet najnowszych gier.