Biuro rachunkowe - jakie dokumenty musi przekazać przedsiębiorca

Biuro rachunkowe – jakie dokumenty musi przekazać przedsiębiorca

Do najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy należy także wypełnianie odpowiednich dokumentów rachunkowych. Na szczęście, firmy tego rodzaju zadania mogą powierzać profesjonalnym firmom zewnętrznym. Z pomocą wyspecjalizowanego biura rachunkowego obsługa księgowości w firmie będzie znacznie łatwiejsza. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, jak znaleźć dobre biuro rachunkowe. Ponadto, tłumaczymy też, jakie dokumenty musi do biura rachunkowego przekazywać. 

 

Dlaczego przedsiębiorca powinien korzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego? 

Jeśli w najbliższym czasie planujemy zacząć prowadzić własną działalność gospodarczą lub już znaleźliśmy się w gronie przedsiębiorców, musimy pamiętać o tym, że bycie przedsiębiorcą wiąże się z dużą liczbą obowiązków. Nie jest tak, jak uważają niektórzy, że własna firma to mnóstwo pieniędzy i pełna harmonia. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z ciężką pracą. Aby móc osiągać spore dochody, trzeba naprawdę sporo się napracować.
Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? To pytanie spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Znalezienie profesjonalnego biura rachunkowego nie jest takie proste. Jak spośród dużej liczby ofert znaleźć tę najlepszą? Jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę? 

 

Dokumenty potwierdzające kwalifikacje biura rachunkowego 

Prowadzenie firmowej księgowości to wyjątkowo odpowiedzialne zadanie. Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na powierzenie usług księgowych innemu podmiotowi, powinien pamiętać o tym, że biuro rachunkowe koniecznie musi wykazywać się odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Przedsiębiorca musi być na sto procent przekonany, że biuro rachunkowe w odpowiedni sposób zabezpieczy jego dokumenty. 

Zanim wybierzemy konkretną ofertę, warto zweryfikować, czy dane biuro rachunkowe posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Oczywiście, aktualnie obowiązujące polskiego przepisy prawa wskazują, że biuro rachunkowe może prowadzić dosłownie każdy. Warto jednak wybierać takie biura rachunkowe, które mogą pochwalić się posiadaniem odpowiednich zezwoleń, certyfikatów oraz innych dokumentów. Koniecznie biuro rachunkowe powinno posiadać także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Daje nam ono gwarancję, że w razie jakichkolwiek problemów czy zagubienia dokumentów nie pozostaniemy z tym kłopotem sami. 

Jeszcze kilkanaście lat temu warunkiem koniecznym do utworzenia własnego biura rachunkowego było posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów. Certyfikat Ministerstwa Finansów potwierdza, że dany przedsiębiorca ma możliwość prowadzi księgi rachunkowe. Zamiennie nazywało się je Świadectwem Kwalifikacyjnym. W tej chwili właściciele biur rachunkowych takich certyfikatów nie muszą posiadać. Zanim jednak skorzystamy z usług jakiegoś biura rachunkowego, powinniśmy dowiedzieć się, jakie kwalifikacje posiada jego właściciel. Im będą one szersze, tym lepiej.
Ponadto, należy także mieć świadomość tego, że certyfikaty nie są przyznawane dla całego biura, tylko w sposób imienny. Oznacza to, że gdy będziemy się kontaktowali z konkretną osobą z danego biura rachunkowego, powinniśmy sprawdzić, jakie ma ona certyfikaty i uprawnienia. Szczególną uwagę należy także zwracać na doświadczenie i umiejętności posiadane przez księgowego.
Dobrym rozwiązaniem jest także sprawdzenie, czy konkretne biuro rachunkowe zatrudnia takie osoby, które mają licencje doradców podatkowych. Takie osoby posiadają znacznie szersze kompetencje i wiedzę, dlatego powierzając im prowadzenie firmowych finansów zyskujemy pewność, że kwestie księgowe w naszej firmie będą prowadzone w sposób wzorowy, niewzbudzający naszych wątpliwości. 

Polecamy również:

 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej 

Począwszy od 2004 roku wszystkie biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Oprócz tego, każdy doradca podatkowy powinien również mieć własne, indywidualne ubezpieczenie. Z tego względu zanim podejmiemy decyzję o wybraniu jakiegokolwiek biura rachunkowego, zweryfikujmy, czy ma ono ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. 

 

W jakim terminie trzeba przekazywać dokumenty do biura rachunkowego? 

Czas dostarczania dokumentów do biura rachunkowego jest niezwykle istotny. Większość biur rachunkowych wymaga, aby przedsiębiorcy przesyłali wszystkie niezbędne dokumenty do 7. dnia każdego miesiąca. Jest to uwarunkowane koniecznością przesłania ich do odpowiednich instytucji we właściwych terminach. Ponadto, wysłanie dokumentów do biura rachunkowego wcześniej pozwala im usprawnić swoją pracę. 

 

Jakie dokumenty należy przynosić do biura rachunkowego?

Jakie dokumenty księgowe trzeba dostarczać do biura rachunkowego? Do najważniejszych dokumentów zalicza się te dotyczące naszych przychodów. Do tej kategorii zalicza się faktury VAT sprzedaży, rachunki, miesięczne raporty kasowe, dzienne zestawienie sprzedaży, ewidencję sprzedaży itd. Kolejna kategoria dokumentów dotyczy kosztów. Takimi dokumentami mogą być paragony, wyciągi bankowe, rachunki, faktury zakupu i korekty oraz potwierdzenia zapłaty.