Części samochodowe - jak znaleźć?

Części samochodowe – jak znaleźć?

Bez samochodu większość z nas nie wyobraża sobie już życia, ponieważ wygoda, którą zapewnia mobilność, jest nie do zastąpienia niczym innym. Problem pojawia się wtedy, kiedy samochód ulega awarii, lub nadszedł czas wymiany zużytych części. Jeśli właściciel samochodu potrafi sam wymienić części samochodowe, to wydawałoby się, że problem  zostaje rozwiązany. Jednak same umiejętności, to nie wszystko, ponieważ potrzebne są również części samochodowe zastępujące zużyte elementy. Sprawdźmy zatem, jakie, gdzie, i jak znaleźć części samochodowe, które wymagają wymiany?

Części nowe, czy używane?

Nie zawsze opłaca się kupować nowe części do samochodu, szczególnie w sytuacji kiedy posiadamy wiekowy już egzemplarz i zepsuje się element, który nie odgrywa kluczowej roli w bezpieczeństwie użytkowania pojazdu. Doskonałym przykładem może być dmuchawa samochodowa odpowiedzialna za nawiew, albo element karoserii taki jak zderzak, reflektor, lusterko, lub drzwi. Pomimo tego, że nowe części to gwarancja pewności działania, w niektórych sytuacjach nie warto przeinwestować z uwagi na fakt niskiej wartości samochodu. Optymalizacja kosztów związanych z częściami zamiennymi jak najbardziej, jednak czy zawsze jest bezpieczna? Otóż nie zawsze. Mając na względzie bezpieczeństwo użytkownika, powinniśmy unikać zakupu używanych elementów układu hamulcowego i zawieszenia, a także części skrzyni biegów, oraz elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. W przypadku części bardzo drogiej, jaką jest silnik, warto zaryzykować zakup podzespołu używanego, ale tylko ze sprawdzonego źródła gwarantującego jego dobrą jakość.

Zobacz także:

Części samochodowe oryginalne, czy zamienniki?

Oryginalne części samochodowe, które kupujemy z reguły w autoryzowanych serwisach, bądź są sprowadzane przez mechaników od producentów i pośredników, to dość droga inwestycja. Ich zaletą jest jednak idealne dostosowanie do konkretnego modelu pojazdu i doskonała jakość, oraz trwałość. Możemy być pewni, że montaż takiej części nie sprawi nam najmniejszego problemu, jednak cena często przekracza nasze możliwości finansowe. Zamienniki są nawet kilkukrotnie tańsze od oryginalnych podzespołów, jednak najlepiej, kiedy wybierzemy te, które oferują w sprzedaży sprawdzeni i renomowani producenci. Tylko taki zakup gwarantuje długie bezawaryjne użytkowanie części samochodowych. Powszechnie funkcjonuje jednak opinia, że lepiej zdecydować się na oryginalną część używaną, niż na zamiennik.

Gdzie szukać części samochodowych?

Pierwszą myślą w przypadku awarii jest zakup oryginalnych części od producenta, jednak koszt może przewyższać nasze możliwości finansowe. Wtedy można zdecydować się na zakup części używanych, które znajdziemy w internecie, lub na stacji demontażu pojazdów samochodowych. Kolejnym źródłem pozyskiwania nowych podzespołów są bardzo popularne sklepy motoryzacyjne stacjonarne i internetowe. Z reguły wykwalifikowana obsługa służy radą w kwestii wybrania właściwej części do konkretnego modelu samochodu, przy czym w takim sklepie możemy kupić nowe części oryginalne, jak i zamienniki. Kolejnym sposobem na naprawę samochodu jest  oddanie go w ręce specjalistów, czyli warsztatu samochodowego, w którym fachowcy zamówią właściwą część i sami ją wymienią. Można również zamówić część w warsztacie samochodowym, a wymienić ją samodzielnie.

Jak znaleźć właściwą część samochodową?

Aby móc zamówić podzespół, który chcemy wymienić, musimy dowiedzieć się, jaki to konkretnie model części. Tutaj najczęściej pojawia się najwięcej wątpliwości, ponieważ dobór właściwej części samochodowej nie zawsze jest łatwy i intuicyjny. Najbezpieczniejszą metodą doboru części samochodowych jest posłużenie się numerem VIN, który składa się z siedemnastu znaków w postaci liter i cyfr. Należy wspomnieć, że numer VIN jest niepowtarzalny i przypisuje się go do każdego pojazdu samochodowego. Numer ten zawiera takie informacje jak kod producenta pojazdu, dane techniczne dotyczące konkretnego modelu pojazdu, a nawet rok produkcji, czy miejsce montażu. Numer VIN bardzo łatwo jest zlokalizować, ponieważ w samochodzie znajduje się on na tabliczce znamionowej umieszczonej w widocznym miejscu, którym może być podszybie, lub słupek boczny od strony kierowcy. Numer VIN znajdziemy również w dowodzie rejestracyjnym. Znając numer VIN, z łatwością określimy za pomocą wyszukiwarki internetowej, jaki konkretnie posiadamy model samochodu, a w związku z tym, jakich części zamiennych musimy szukać. Innymi sposobami doboru właściwego modelu części samochodowych jest kierowanie się numerami seryjnymi, które znajdziemy na podzespołach. OEM, czyli oryginalny numer katalogowy, który powinien być umieszczony na obudowie elementu i wystarczy tylko wpisać go w wyszukiwarkę, aby uzyskać aktualne oferty sprzedaży wraz z cenami. Najpopularniejszym sposobem jest poszukiwanie części na stronie sklepów internetowych za pośrednictwem konfiguratora, w który wpisujemy wszystkie szczegółowe dane takie jak marka pojazdu, model, wersja, rodzaj silnika, oraz rok produkcji, a następnie wybieramy rodzaj poszukiwanej części.