Czy zatrudnianie pracowników ze Wschodu to dobry pomysł?

Czy zatrudnianie pracowników ze Wschodu to dobry pomysł?

Obecnie wielu pracodawców ma poważny problem ze znalezieniem wykwalifikowanych wykonawców z polskim obywatelstwem. Wszystko przez to, że wielu z nich emigrowało za granicę w poszukiwaniu wyższych stawek. Sytuacja na rodzimym rynku pracy niejako zmusza przedsiębiorców do zatrudnienia pracowników ze Wschodu. Najczęściej są Ukraińcy, Białorusini i przybysze z Mołdawii. Zwykle okazują się oni tańsi od Polaków, przy czym ich kwalifikacje wcale nie są niezadowalające. Cudzoziemcy zza wschodniej granicy słyną z pracowitości, co stanowi jeden z ich najpoważniejszych atutów. Chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce ze względu na wyższe płace i atrakcyjniejsze programy pozapłacowe. Mimo rosnącej popularności tego rozwiązania, wielu właścicieli firm wciąż zastanawia się nad tym, czy przyjmowanie do pracy wykonawców ze Wschodu jest dobrym pomysłem. Jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona rekrutacja tych osób?

Rekrutacja pracowników ze Wschodu http://apsprofitpolska.pl/pl/pl/rekrutacja_kadr_pracodawcy_pracownicy_ze_wschodu_pl-html/– Informacje praktyczne

Wielu przedsiębiorców słusznie decyduje się na skorzystanie z usług świadczonych przez agencje rekrutacyjne. Wszystko przez to, że większość z nich ma systemowe podejście do procesu zatrudniania wykonawców. Działania takich firm są zatem kompleksowe i obejmują:

  • znajdowanie kandydatów spełniających oczekiwania pracodawcy;
  • dokładne sprawdzanie kwalifikacji i umiejętności osób zgłaszających swoją kandydaturę na dane stanowisko;
  • wszystkie czynności związane ze zorganizowaniem podróży cudzoziemców do Polski, zakwaterowaniem ich, dopełnieniem wszelkich spraw formalnych oraz przeszkoleniem do wykonywania określonego zajęcia;
  • wsparcie pracowników ze Wschodu w zakresie znalezienia lokum, wypełniania wniosków o uzyskanie wizy, składania oświadczeń traktujących o chęci powierzenia zatrudnienia, kwestii związanych z nadaniem NIP i zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego, a także dokumentacją w obrębie rozliczeń finansowych, kart pobytu, zezwoleń na wykonywanie pracy itd.;
  • zabezpieczenia obcokrajowców, jeśli chodzi o obsługę kadrowo-płacową;
  • prowadzenie potrzebnych szkoleń, kursów uzupełniających oraz badań;
  • zapewnienie pracownikom ze Wschodu pomocy w zakresie prawa pracy;
  • wsparcie cudzoziemców w asymilacji w ich nowym miejscu pracy i zamieszkania;
  • sprawdzanie jakości pracy wykonywanej przez przyjezdnych zza wschodniej granicy państwa;
  • prowadzenie mediacji mających na celu rozwiązanie ewentualnych problemów.

Nie trudno zatem zauważyć, że agencje zajmujące się rekrutacją pracowników z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi oraz innych wschodnioeuropejskich państw, wyręczają pracodawcę w niemal każdej kwestii związanej z ich zatrudnieniem. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje wykwalifikowanych wykonawców, a oni dobre i satysfakcjonujące ich warunki pracy. Oznacza to, że żadna ze stron nie jest ani trochę stratna i obie mogą czuć się w pełni bezpiecznie. Leasing pracowników ze Wschodu to rozwiązanie, które każdego roku zyskuje coraz większą popularność.

Jak skutecznie zmniejszyć koszty pracy?

Liczna przedsiębiorców, którzy chcieliby uzupełnić braki kadrowe przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pracy, jest ogromna. Odpowiednią propozycją dla nich są eksperci z danych dziedzin pochodzący ze Wschodu. Jeśli zaś chodzi o formę zatrudnienia, która uchodzi na najbardziej korzystną dla pracodawców, to bez wątpienia jest nią leasing pracowniczy. Polega on na podnajmowaniu wykonawców od agencji zatrudnienia. Pracownicy formalnie pozostają zatrudnieni w danej agencji, ale mogą wykonywać obowiązki u jej partnerów. Dzięki temu pracodawcy są zwolnieni z konieczności dopełniania jakichkolwiek formalności poza opłacaniem wykonawców.

Cała reszta związana z zatrudnianiem cudzoziemców zostaje w rękach pośrednika. W taki sposób można skutecznie obniżyć koszty ponoszone przez pracodawcę oraz sprawić, że wszelkie obciążenia formalno-prawne praktycznie znikną. Sytuacja ta nie byłaby możliwa do osiągnięcia, jeśli pracownik zza granicy byłby zatrudniony na podstawie umowy o pracę bezpośrednio w firmie klienta.

Warto pamiętać, że pracownicy ze Wschodu są coraz częstszym zjawiskiem na polskim rynku pracy. Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają ich w wielu branżach. Pracownicy z Azji http://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy_azja/ i  Białorusini często są spotykani zarówno na budowach, halach produkcyjnych i warsztatach samochodowych, jak i na stanowiskach typu grafik komputerowy czy specjalista IT. Kobiety ze wschodnim obywatelstwem są z kolei chętnie zatrudniane w salonach piękności jako wizażystki i manicurzystki. Nie brakuje ich także w szeroko pojętym handlu, modelingu, branży IT, logistyce oraz w innych dziedzinach.

Pracodawcy cenią sobie pracowników ze Wschodu ze względu na ich zaangażowanie w wykonywane zajęcie. Tacy wykonawcy słyną z pozytywnego myślenia i umiejętności doceniania sytuacji, w której się znajdują. Z pewnością dużą rolę w ich postawie odgrywa czynnik motywacyjny. W efekcie są oni bardzo sumienni i niezwykle lojalni. Nie trudno zauważyć, że można im zaufać i polegać na ich ponadprzeciętnej niezawodności.