Dlaczego należy stosować filtry UV?

Dlaczego należy stosować filtry UV?

Któż z nas nie lubi opalać się na plaży w gorących promieniach letniego słońca? Niestety, kilkugodzinne przebywanie w promieniach słonecznych bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry może nieść za sobą szereg wyjątkowo negatywnych konsekwencji. O czym mowa? O rozmaitych poparzeniach. Aby uchronić swoją skórę przed poparzeniem czy nawet pojawieniem się nowotworu, warto sięgać po odpowiednie kosmetyki na ciało. Jeżeli wybierzemy kosmetyki na ciało z filtrami UV, nasza skóra nawet po kilkunastogodzinnej ekspozycji na słońcu będzie bezpieczna. W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego należy stosować filtry UV. 

 

Podstawowe rodzaje promieniowania ultrafioletowego (UV)

Specjaliści wyróżniają trzy podstawowe rodzaje promieniowania ultrafioletowego. Które z nich jest najgroźniejsze, a którego nie musimy w ogóle się obawiać? Poniżej omawiamy każdy z typów promieniowania ultrafioletowego: 

  1. Promieniowanie typu UVC. Jest to rodzaj promieniowania, który w zdecydowanej większości jest pochłaniany przez naturalną warstwę ozonową naszej planety. Oznacza to, że jej wpływ na ludzką skórę jest znikomy.
  2. Promieniowanie typu UVB. Jest to promieniowanie, które wyróżnia się działaniem promieniotwórczym oraz przyczynia się do powstawania oparzeń. Długotrwała ekspozycja na takim promieniowaniu przyczynia się do zmiany koloru skóry na kolor brązowy. Co gorsze, w niektórych przypadkach promieniowanie UVB przyczynia się do nowotworów, np. czerniaków. Najsilniejsze natężenie promieniowania UVB obserwuje się w okresie letnim w godzinach od 10 do 15. Warto wiedzieć, że promieniowanie UVB zatrzymują odzież, chmury okienne oraz szyby, jednak penetruje ono za pośrednictwem wody.
  3. Promieniowanie typu UVA. Jest to przeszło 95% promieniowania UV, z którymi mamy ogólnie do czynienia na całej naszej planecie. Warto wiedzieć, że poziom natężenia promieniowania typu UVA jest niezmienny przez cały rok, bez względu na porę dnia i roku. Ten rodzaj promieniowania może przenikać nie tylko przez chmury, ale również szyby okienne oraz wybrane rodzaje tkanin. Z takim rodzajem promieniowania mamy do czynienia nie tylko na zewnątrz, ale i w domu bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Promieniowanie UVA wnika w bardzo głębokie warstwy skóry oraz powoduje, że włókna kolagenowe i elastyna ulegają znacznemu osłabieniu. Ponadto, takie promieniowanie przyczynia się też do osłabienia układu immunologicznego oraz zmiany DNA skóry. Przez promieniowanie nasilony zostaje proces starzenia się skóry, którego efektem są zmarszczki na ciele. Z racji tego, iż dawki takiego promieniowania się kumulują, to jego efekty są zauważalne dopiero po pewnym czasie. Promieniowanie UVA jest także wydzielane w solariach, dlatego też częste wizyty w solarium nie będą dobre dla naszego zdrowia.  

Kiedy należy stosować kremy z filtrami UV – najważniejsze porady i wskazówki 

Dlaczego należy stosować filtry UV?

Regularne stosowanie specjalnych kosmetyków na ciało z filtrami UV zarówno w okresie wiosenno-letnim jak i jesienno-zimowym sprawi, że procesy starzenia się naszej skóry będą zachodziły znacznie wolniej. Oprócz tego, skóra będzie prawidłowo zabezpieczona przed pojawianiem się nieestetycznie wyglądających przebarwień. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że krem z filtrem należy wybierać w sposób rozsądny i odpowiedzialny uwzględniając swój wiek i uczulenia. Warto też pamiętać o tym, by stosować filtry ochronne na dekolcie i szyi. Zgodnie z zaleceniami dermatologów, kremy z filtrami UV trzeba nakładać około pół godziny przed wyjściem z domu.

 

Jak dopasować filtr do skóry? Podpowiadamy! 

W chwili obecnej producenci oferują mnóstwo rodzajów specjalnych kosmetyków na ciało z filtrami UV chroniącymi przed promieniowaniem ultrafioletowym. Każdy z nas posiada swój własny fototyp skóry, do którego należy dostosować filtr. W klimacie, w którym znajduje się nasz kraj, wyróżnia się cztery podstawowe fototypy. Fototyp pierwszy oznacza bardzo jasną karnację skóry, rude włosy bądź blond. Osoby z pierwszym fototypem skóry posiadają też piegi, a ich skóra wyjątkowo szybko może ulegać poparzeniom oraz rzadko się opala. Najlepszym kremem dla osób z tym fototypem jest SPF 50+. Fototyp drugi oznacza mało piegów, jasną karnację i włosy blond. Taka skóra wyjątkowo szybko może ulec poparzeniu, a jej opalenie jest bardzo trudne. Zalecanym kremem dla osób z fototypem drugim jest SPF 50+. Fototyp trzeci to ciemna karnacja, brązowe włosy i brak piegów. Taka skóra jest dosyć mocno odporna na jakiekolwiek poparzenia, a jej opalenie nie jest trudne. Zalecanym kosmetykiem na ciało dla osób z tym fototypem skóry jest SPF 15. Z kolei fototyp czwarty oznacza czarne lub ciemnobrązowe włosy, wyjątkowo ciemną karnację a także skórę nieulegającą poparzeniom. Taka skóra zawsze opala się bardzo mocno. Osobom z czwartym fototypem zaleca się stosowanie kosmetyków https://www.maxel-cosmetics.pl/ z SPF minimum 15. Kremy z filtrami UV należy nakładać minimum 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Taki zabieg koniecznie trzeba powtarzać co około 3 godziny a także po każdorazowym wyjściu z wody.