Druk cyfrowy - czym jest i jakie posiada zalety oraz wady?

Druk cyfrowy – czym jest i jakie posiada zalety oraz wady?

Druk cyfrowy – czym jest i jakie posiada zalety oraz wady? Coraz częściej drukarnie wykonują zlecenia na wydruk cyfrowy. W zasadzie taka usługa to standard w większości renomowanych drukarni. Druk cyfrowy charakteryzuje się tym, że wykorzystywane materiały do wydrukowania dostarcza się za pomocą danych komputerowych. Sprawia to, że można takim sposobem drukować bezpośrednio z urządzenia, jak i poprzez osobny nośnik pośredni. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, o których powiemy sobie w dalszej części.

Zastosowanie druku cyfrowego

Rodzaje druku – o czym warto pamiętać?W dzisiejszych czasach możliwości drukarskie są bardzo dużo, a sposobów na wykonanie wydruku jest całe mnóstwo. Niektóre z nich są lepsze, a niektóre gorsze. Wszystko zależy jednak od kontekstu i potrzeb związanych z oczekiwanym efektem wydruku. Swoje plusy i minusy posiada również druk cyfrowy, dlatego jego zastosowanie też jest różne. Najczęściej druk cyfrowy wykorzystuje się w celu wykonania różnych publikacji w niskim nakładzie. Wynika to z faktu, że przy większym nakładzie to druk offsetowy jest zdecydowanie bardziej opłacalny. Natomiast przy mniejszym nakładzie druk w formie cyfrowej z powodzeniem znajduje zastosowanie w przypadku różnych konferencji, eventów, imprez czy też zlotów. Różnego rodzaju broszury informacyjne wykonuje się właśnie najczęściej za pomocą druku cyfrowego. Druk cyfrowy jest więc wykorzystywany do realizacji głównie publikacji niskonakładowych. Używa się go podczas drukowania materiałów na różnego rodzaju konferencje – może się np. sprawdzić przy wykonywaniu broszur informacyjnych.

Zobacz koniecznie :

Zalety druku cyfrowego

Nowoczesny druk cyfrowy nieprzypadkowo jest stosowany coraz częściej. Tak naprawdę wiąże się z nim sporo zalet, a są to m.in.:

  • możliwość szybkiej realizacji zlecenia drukarskiego,
  • wysoka jakość otrzymanych wydruków, bardzo bliska nawet tej, którą można otrzymać dzięki drukowi offset,
  • bardzo szybka prędkość druku, szczególnie w porównaniu nawet do najlepszych drukarek komputerowych,
  • nie ma konieczności przygotowywania specjalnej formy do druku,
  • niskie koszta druku oraz brak konieczności wykonywania druków na próbę.

Zalety nowoczesnego druku cyfrowego można wymieniać w nieskończoność. Oprócz powyższych głównych plusów, warto nadmienić jeszcze, że druk w formie cyfrowej to również wygoda oraz komfort na najwyższym poziomie. Otóż podczas druku w takiej formie nie ma żadnej konieczności, aby ręcznie odnawiać obraz do druku. Wszystko tak naprawdę dzieje się automatycznie, dzięki czemu podczas drukowania nie występują żadne przestoje. Całe zlecenie można wykonać płynnie i szybko, bez straty czasu.

Oprócz tego, dzięki możliwości każdorazowego odnawiania się obrazu, każda odbitka do druku może otrzymać indywidualny numer seryjny. Z pewnością ułatwi to pracę wielu osobom i warto chociażby z tego powodu zastanowić się nad wymianą starej drukarki i zastosowanie druku cyfrowego.

drukarnie cyfrowe WrocławWady druku cyfrowego

Wyszczególniając zalety, nie sposób nie omówić również potencjalnych wad, które niesie za sobą druk w formie cyfrowej. Tak naprawdę ciężko jednak znaleźć jakiekolwiek wady na ten moment. Można ewentualnie je znaleźć, jeśli przyrówna się druk cyfrowy do offsetu. W takim przypadku można zauważyć, że offset charakteryzuje się nieco lepszą jakością druku. Najbardziej widać to w przypadku pełnych kryć. Ponadto warto wspomnieć o temacie kosztów, które należy ponieść podczas wykonywania druku cyfrowego, a druku w formie offset. W takim przypadku druk cyfrowy jest oszczędniejszy przy mniejszych nakładach. Jednak jeśli nakład identycznej odbitki ma być nieco większy od kilkuset sztuk, to w takim przypadku druk offsetowy jest po prostu bardziej opłacalny. Kończąc temat wad druku cyfrowego należy zaznaczyć jeszcze, że rzadkością są urządzenia druku cyfrowego, które pracują w technologii elektrofotograficznej, a występowałby do nich format papieru większy niż B3. Niestety jest to wciąż rzadkość i niektórzy mogą odczuć z tego faktu niemały dyskomfort, lecz z pewnością jest to małe grono osób.

Czy warto inwestować w druk cyfrowy?

Zapewne sporo osób ma teraz dylemat, czy aby na pewno iść w kierunku druku cyfrowego. Jaka jest przyszłość dla druku w tej formie? Tutaj należy powiedzieć, że wszystko zależy tak naprawdę od kontekstu i potrzeb. Jeżeli wykorzystanie druku cyfrowego miałoby zastosowanie przy niskich nakładach, to jak najbardziej można zastanowić się nad inwestowaniem w taki rodzaj druku. Natomiast jeśli nakład byłby większy, to warto rozważyć wdrożenie druku offsetowego. Wiadomo, że nie wszędzie opłacalne jest wykorzystywanie druku offsetowego. Przy małym nakładzie różnego rodzaju materiałów informacyjnych, reklamowych, biznesowych czy też materiałach typu “lifestyle” to druk cyfrowy można z powodzeniem stosować. Szczególnie, że druk w formie cyfrowej pozwala nam na łatwą personalizację wszelkich druków. Również zbliżona jakość do druku offsetowego w tym przypadku z pewnością będzie zadowalająca. Jednak jeśli do wykonania będzie duży nakład do druku i jego jakość będzie miała być jak najwyższa, to druk offsetowy na pewno okaże się lepszym wyborem.