Firmy oferujące zarządzanie nieruchomości

Firmy oferujące zarządzanie nieruchomości

Czy warto otworzyć firmę oferującą usługi zarządzania nieruchomościami? Tak, z pewnością jest to pomysł na biznes. Aczkolwiek, należy mieć świadomość tego, że praca wykonywana będzie nie tylko np. od 8 do 16. Jest to obowiązek, który trzeba spełniać praktycznie przez całą dobę, dlatego też należy dobrze przemyśleć tą decyzję.

Obowiązki ze strony zarządcy nieruchomości

Jakimi dokładnie nieruchomościami zajmuje się zarządca? Wiele osób ma w głowie obraz człowieka, który sprawuje pieczę nad kamienicą, czy też nad innym blokiem mieszkalnym. Czasy się zmieniają. W obecnych czasach administrator nieruchomości sprawuje także pieczę nad domami jednorodzinnymi, a także nad przedsiębiorstwami. Zakres obowiązków takiej osoby znacznie się poszerzył. Zarządca zajmuje się również budynkami użyteczności publicznej.

Warunki współpracy zawsze ustalane są w sposób indywidualny pomiędzy zarządcą a osobą, która jest właścicielem całego budynku. Klient, który decyduje się na podjęcie współpracy z administratorem chciałby, aby został on odciążony ze wszelkich obowiązków. Tych, które związane są z daną nieruchomością. Tak więc wszystko pozostaje na głowie zarządcy. Klient powinien tylko systematycznie sprawdzać, czy też wszystko jest w jak najlepszym porządku. Czy też mieszkańcy lub też najemcy lokali komercyjnych, mają zapewnione odpowiednie warunki bytności.

Opłacalność inwestycji

Czy z administrowania nieruchomościami płyną zyski? tak. O ile dany zarządca w prawidłowy sposób wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków. Jeżeli jest wręcz odwrotnie, to nie może on liczyć na to, że prowadzenie takiego biznesu będzie dla niego opłacalne.

Pod uwagę należy na pewno wziąć miasto, gdzie taka firma ma być otwarta. Z jednej strony można powiedzieć, że w dużych miastach nie powinno być problemu ze znalezieniem zatrudnienia. W końcu (np. w takiej Warszawie) jest wiele wspólnot mieszkaniowych z blokami, czy też domów jednorodzinnych. Już chyba nie trzeb wspominać o przedsiębiorstwach znajdujących się w centrum miasta, a także na obrzeżach. Budynki użyteczności publicznej znajdują się w ciągłym użyciu.

Wydaje się więc, że Warszawa jest dobrym miastem, aby móc otworzyć taką firmę. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy w okolicy nie ma firm o podobnym profilu działalności. Stolica miasta jest miastem, gdzie też konkurencja może być całkiem spora. Warto więc dokładnie zrobić analizę rynkową, aby wiedzieć, czy całe przedsięwzięcie będzie opłacalne.

Nie tylko, jeżeli chodzi o samą Warszawę, ale również wiele innych miast, które znaleźć można na terenie Polski. Dla przykładu można podać tu mniejsze miasteczka, jak np. Wadowice (małopolska), czy też Dolsk (wielkopolska). Małe mieściny, gdzie wszyscy znają się wzajemnie. Tworzenie firmy w takim miejscu może nie być dobrym pomysłem, ponieważ już ktoś inny w tym czasie mógł zdominować rynek.

Dokładna analiza potrzeb rynkowych da odpowiedź, czy nowa firma oferującą takie usługi, będzie się jak najbardziej opłacać.

Własna firma administrowania nieruchomościami

Administrator nieruchomości może okazać się furtką do tego, aby otworzyć własną firmę. Czy może być też coś lepszego niż praca “na własnym”? Bycie własnym szefem – zdecydowana większość osób o tym marzy. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to rzecz, która wymaga odpowiedniego poświęcenia. Przynajmniej na samym początku, kiedy to firma dopiero będzie rozwijała swoje skrzydła na rynku.

Osoby decydujące się na ten odważny krok muszą wiedzieć, że będą musieli dopełnić najróżniejsze formalności związane z tym tematem. Firma, która będzie zajmować się zarządzaniem wspólnotami nie może działać w ramach spółki partnerskiej. Inne formy prawne są jak najbardziej dozwolone, więc pozostanie wybranie tylko tej właściwiej.

Administrator nieruchomości, który myśli o własnej działalności, będzie musiał podjąć decyzję odnośnie formy opodatkowania. Podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a może opodatkowanie na zasadach ogólnych? Już na samym początku zakładania nieruchomości mogą pojawić się delikatne “schody”, które mogą sprawić, że ochota na założenie działalności minie.

Nie można się temu poddawać. Osoby, które nie mają doświadczenia powinny wiedzieć, że potrzebna będzie pomoc osoby znającej się na tych wszystkich formalnych zawiłościach. To właśnie ona może również podpowiedzieć, czy zakładanie firmy w danym miejscu będzie opłacalne. Jeżeli będzie do tego negatywnie nastawiona, to może warto posłuchać? Tak, czasem bardzo chce się spełnić swoje marzenia, ale jak to mówią “trzeba mierzyć siłę na zamiary”.

Jeszcze przed formalnym rozpoczęciem działalności, należy pomyśleć o tym, aby odwiedzić Urząd Skarbowy. Powodem takiej wizyty będzie konieczność stania się czynnym płatnikiem VAT. Jako administrator nieruchomości będzie trzeba pomyśleć o złożeniu VAT-R. W imieniu zarządcy nieruchomości, może tego dokonać księgowy, który to będzie wspierał w prowadzeniu działalności. To będzie jedna z pierwszych osób, które będą w stanie orzec, czy własna firma oferująca usługi tego typu, będzie opłacalna.