Jak obliczyć m2 rusztowania?

Jak obliczyć m2 rusztowania?

Jak obliczyć m2 rusztowania? Przed przystąpieniem do prac budowlanych, remontowych, czy instalacyjnych itp. należy dokładnie obliczyć to, jak duża konstrukcja tego typu jest nam dokładnie potrzebna. Końcowe wyniki są podawane w metrach kwadratowych. Dlatego takie obliczenia są tak istotne? Jak się za nie zabrać? Co brać pod uwagę w trakcie rachunków?

Po co są wykonywane takie obliczenia?

Profesjonalnie podchodzące do sprawy osoby nie bagatelizują tego czynnika. To oczywiście ułatwia planowanie, a potem odpowiednie przeprowadzenie danego zadania. Warto zaznaczyć, że obliczenia dotyczące rusztowań służą m.in. temu, by wiedzieć, ile przygotować pieniędzy na inwestycje. Nie da się bowiem ukryć, że koszt rusztowania zależy w głównej mierze właśnie od gabarytów. Chodzi nie tylko o zakup na własność, ale także o kwestie dotyczące wynajmu. Jeśli np. chcesz zdecydować się na mniejsze rusztowania, to musisz zapłacić (w tym drugim przypadku) zazwyczaj około kilkadziesiąt PLN za dobę. Z kolei większe konstrukcje to już wydatek nierzadko przekraczający 100 PLN/24 godziny (oczywiście, są to uśrednione stawki, które zależą także od paru innych czynników). Dlaczego jeszcze warto pieczołowicie dokonać obliczeń na tej płaszczyźnie? Każda osoba odpowiedzialna za prace w tym aspekcie musi mieć pewność, że konkretne rusztowania mogą być swobodnie postawione w danej lokalizacji. Trzeba zaś zachowywać m.in. odpowiednie odległości od drogi itp. Wszystko jest bardzo dokładnie opisane w prawie. Osoby planujące np. prace budowlane powinny dokonać obliczeń, ponieważ na tej podstawie wyjdzie im, czy np. w konkretnym miejscu mogą być w ogóle przeprowadzone dane czynności! Jeśli nie, to należy wówczas zastanowić się nad nieco innym rozwiązaniem. Na szczęście, obecnie nie brakuje wyboru. Można zatem swobodnie zdecydować się na rozmaite konstrukcje i właściwie dopasować je do zrealizowania danego zadania. Tak samo, jak do obowiązujących przepisów prawnych.

Co mieć na uwadze w trakcie wykonywania rachunków?

Niektórzy chcą sobie jak najbardziej ułatwić pracę. Stosują zatem kalkulatory online dostępne na stronach internetowych. Czy jednak w ogóle warto z nich korzystać? Jest to dość ryzykowna zabawa. Trzeba wyraźnie podkreślić, że takie akcesoria nie gwarantują bardzo dokładnych wyników, a jedynie poglądowe. Nie można nie wspomnieć, że w czasie rachunków należy zaś brać pod uwagę szereg zagadnień. Warto zaznaczyć, że kluczowy jest tutaj typ rusztowania. Tak jak wspominaliśmy, Klienci indywidualni oraz biznesowi mają w tym temacie szereg opcji do dyspozycji. Przy wykonywaniu obliczeń trzeba również wziąć pod uwagę wysokość, na której będą przeprowadzane prace. Co jeszcze sprawdzać? Szerokość rusztowania. Do wykonania prawidłowych obliczeń należy uwzględnić metody łączenia poszczególnych elementów konstrukcji. Tak samo, jak liczbę osób, które będą na nich wykonywać powierzone zadania.

Jak obliczyć m2 rusztowania?
Jak obliczyć m2 rusztowania?

Przy dokonywaniu finalnych szacunków trzeba mieć na uwadze wysokość tak zwanej podłogi. Pamiętaj, że wysokość robocza powinna być zlokalizowana około 2 metry powyżej tego pułapu. Co jednak kryje się pod tym pojęciem? Warto zaznaczyć, że wysokość robocza to taki poziom, do którego sięgają ręce konkretnego pracownika. Kolejnym istotnym czynnikiem jest zaś szerokość danej konstrukcji. Rekomenduje się, że powinna być ona dokładnie równa szerokości zastosowanej fasady.

O co chodzi natomiast z tak zwanymi piętrami roboczymi? Jak tutaj dokonywać szacunków? Czasami prace budowlane, remontowe, czy instalacyjne są prowadzone wyłącznie na szczycie. Z kolei niższe piętra służą temu, by konstrukcja była odpowiednio wysoka i zarazem solidna. Niekiedy zaś prace są realizowane na całej powierzchni. Ten aspekt także ma zaś tutaj spore znaczenie… Na tej podstawie należy obliczyć liczbę platform roboczych. Warto pamiętać, że przeważnie są one ustawiane w odległości około 2 metrów (jedna od drugiej).

W celu dokładnego obliczenia potrzebnych metrów kwadratowych rusztowania należy wziąć pod uwagę ilość oraz jednocześnie wielkość ram z drabinami. Te elementy powinny zaś umożliwiać bezproblemowe, swobodne i przede wszystkim bezpieczne wejście na konkretną konstrukcję. W dokonywanych obliczeniach należy uwzględnić ramki, rodzaj konkretnych podpórek oraz tam samo ilość przekątnych.

Czy warto zatem samodzielnie wykonywać obliczenia?

Na pewno dokładne zrealizowanie tego zadania wcale nie jest takie proste, jak wielu osobom może wydawać się na samym początku. A korzystanie z pomocy kalkulatorów online mija się z celem. Niestety zazwyczaj wyniki nie są dokładne. Przez to potem robią się z tego tytułu rozmaite problemy. Dlatego coraz więcej osób zwraca się z prośbą o pomoc do fachowców. Warto poradzić się ekspertów, a nawet zlecić im wykonanie takich obliczeń. Pamiętaj, że tutaj nie tylko chodzi o kwestie prawne, czy komfort Twój oraz pracowników. Przede wszystkim liczy się to, żeby zastosowane rusztowania gwarantowały odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nie będzie to zaś możliwe bez zrealizowania dokładnych, fachowych obliczeń uwzględniających wszystkie podane wyżej czynniki.