Jak otworzyć mały warsztat samochodowy

Jak otworzyć mały warsztat samochodowy

Chyba każdy, kto ma wykształcenie mechanika samochodowego, lub zajmuje się tym tematem z pasją od wielu lat, marzy o tym, aby otworzyć własny warsztat samochodowy. Nie ma w tym nic dziwnego. Praca mechanika samochodowego daje dużo satysfakcji, ale jest również ciężka, a prowadząc własny biznes pod szyldem warsztatu samochodowego, zawsze zarobimy więcej, niż kiedy pracujemy w czyimś warsztacie samochodowym. Często jednak na drodze do marzeń o własnym biznesie polegającym na naprawianiu samochodów, stoją finanse, ponieważ warsztat do tanich w założeniu nie należy. Są jednak metody na to, aby temat nieco uprościć.

Małe warsztaty samochodowe

Planując założenie własnego interesu, często wyobraża nam się miejsce, w którym klient będzie w stanie naprawić wszystko. Niestety tego typu wizje są najbardziej kosztowne do zrealizowania i jeśli nie zmienimy podejścia, prawdopodobnie zawsze pozostaną w sferze marzeń. Możemy mieć w przyszłości dobry warsztat samochodowy, który będzie świadczył kompleksowe usługi od wymiany oleju, czy wymiany amortyzatorów, po remonty silników, ale osiągnięcie tego celu, wymaga metody małych kroków. Musimy otworzyć mały dobry warsztat samochodowy, a dopiero z czasem zwiększać zakres wykonywanych napraw.

 

Zalety małego warsztatu naprawczego

Zanim zaczniemy mówić o tym, w jaki sposób dokładnie zabrać się za naprawianie samochodów w małym warsztacie, powinniśmy powiedzieć, jakie są zalety małego warsztatu. Przede wszystkim mały warsztat jest zdecydowanie tańszy do sfinansowania, a nawet jeśli jesteśmy zmuszeni do zaciągnięcia kredytu na ten cel, to będzie on znacznie mniejszy. Dodatkowo zakład taki zajmuje mniejszą powierzchnię, na wyposażeniu ma mniej maszyn, a obsługa ogranicza się do nas i ewentualnie jednego pracownika. Dodatkowo prowadzenie małego warsztatu jest dla nas dobrym poligonem doświadczalnym, czy swego rodzaju treningiem, zanim wejdziemy na wyższy poziom. Kiedy zaczynamy prowadzić własny biznes, zawsze popełnimy jakieś błędy. Zdecydowanie lepiej jest je popełniać, kiedy skala inwestycji jest zdecydowanie mniejsza.

Co powinniśmy naprawiać w małym dobrym warsztacie samochodowym?

Kiedy zakładamy mały warsztat samochodowy, to niestety, ale będziemy musieli się specjalizować. Nie możemy naprawiać wszystkiego. Możemy pójść jedną z trzech dróg. Pierwsza zakłada naprawianie przede wszystkim prostych usterek mechanicznych. Czyli jeśli idzie o zakres prac, będziemy wymieniać elementy zawieszenia, uszczelniać układ hamulcowy wymieniać olej i tym podobne. Druga droga to specjalizowanie się jakimś typie skomplikowanej usterki, czyli na przykład wymiana pękniętych uszczelek pod głowicą, regeneracja lub wymiana filtrów DPF i tym podobne. Trzecia droga to można by powiedzieć pośrednia pomiędzy dwoma wcześniej wymienionymi i zakłada ona naprawianie aut jakiejś jednej danej marki. Tak naprawdę droga, którą pójdziemy może zależeć również od trzech czynników. Pierwszym jest kwestia finansowa. Pierwsza opcja jest zdecydowanie tańsza niż dwie następne. Drugi czynnik to nasze doświadczenie jako mechanika samochodowego. Trzeci czynnik to zapotrzebowanie na rynku. Na pierwsze dwa czynniki nie bardzo mamy wpływ. Natomiast trzeci możemy w pewnym sensie oszacować.

Polecamy również:

W jaki sposób sprawdzić, które usługi są najbardziej potrzebne na rynku?

Nie ma czegoś takiego, jak stałe i duże zapotrzebowanie na jakiś dany typ usług, w branży naprawy samochodów, ale możemy zauważyć czasowe nasilanie lub słabnięcie pewnych trendów. Kiedy zakładamy mały warsztat, to pewne jest to, że klienci od razu nie zaczną do nas walić drzwiami i oknami, ale najgorsza sytuacja byłaby taka, kiedy postawilibyśmy na grupę usług, na którą chwilowo nie ma popytu, lub konkurencja jest zbyt silna. Warto również sprawdzić tego typu trendy lokalnie, ponieważ w zależności od miasta mogą one się różnić, podobnie jak różna może być konkurencja.

Można oszacować zapotrzebowanie na dane usługi, chociażby wchodząc na lokalne forum samochodowe. Szukając konkretnych fraz albo przeszukując odpowiednie działy, możemy szybko się zorientować, jakie są najczęstsze bolączki kierowców, jaka jest duża w tej materii konkurencja oraz jak jest oceniana.

Wyposażenie

Wyposażenie warsztatu jest to ostatnia i jedna z droższych rzeczy, jaka musi zostać przez nas sfinansowana. Na początek musimy zwrócić uwagę na to, że kiedy kupujemy narzędzia, a szczególnie takie, które będą używane intensywnie, to nie ma sensu oszczędzać. Musimy kupić te z najwyższej półki. Jakość ich wykonania oraz materiał gwarantuje nam używanie ich przez wiele lat, oraz brak problemów z dopasowaniem np. klucza do łba śruby, co czasem się zdarza przy tańszych kompletach. Dodatkowo koniecznie musimy mieć podnośnik, a dodatkowo podnośnik musi mieć wszelkie atesty. Oczywiście mamy tutaj na względzie głównie bezpieczeństwo, ale nawet gdyby nikomu się nic nie stało, to jeśli podnośnik bez atestu zwalił się na ziemię razem z samochodem klienta, to wróży nam to zapewne spore wydatki związane z pokrywaniem strat. Niestety im droższe auto naprawialiśmy, tym większe kłopoty.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl