Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód

Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód

Niestety w codziennym życiu nie możemy często przewidzieć wielu sytuacji. Nagła kolizja, czy awaria samochodu, wystarczy, aby nasz dzień wywrócił się do góry nogami. Szczególnie gdy mieliśmy w planach podróż służbową lub jakąś inną dłuższą trasę. Z tego powodu coraz popularniejsze staje się wypożyczanie samochodów. Jednak zanim zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, warto wybrać odpowiednią firmę, która sprawi, że w pożyczonym pojeździe będziemy czuli się bezpiecznie. Na co, zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań, przedstawiamy w naszym najnowszym poradniku.

Zobacz także:

 

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że każdy z nam może mieć zupełnie inne oczekiwania względem pojazdu. Niektórzy lubią duże i masywne auta, jeszcze inni małe, które niedużo palą, a z kolei osobom, którym zależy na czasie, wybiorą “pierwsze lepsze”, które będzie wolne. Jednak wypożyczenie samochodu wiąże się z pewnymi formalnościami, o których warto pamiętać. Poniżej opisaliśmy kilka z nich.

 

Po pierwsze: nie przepłacaj!

 

Tak, jak już wspominaliśmy wcześniej, zdarza się, że ze względu na czas wybieramy jakikolwiek samochód, nie zwracają uwagi na cenę. W rezultacie za samochód X zapłacimy o 50% więcej niż w przypadku pozostałych wypożyczalni. W wielu salonach, które wypożyczają samochody, nie ma szczegółowego cennika, dlatego warto próbować negocjować zaproponowaną cenę.

Kolejna kwestia dotyczy kaucji. Wypożyczenie samochodu zawsze wiąże się z zostawienie zadatku, który indywidualnie określają firmy oferujące usługi najmu. To, że w jednym punkcie kaucja wynosi 1500 zł, nie oznacza, że w drugi będzie taka sama. Optymalnym rozwiązaniem będzie zatem porównanie oferty, chociaż dwóch punktów, które oferują wynajem samochodów. Należy jednak pamiętać również o tym, że im nowszy i wyszukany model, tym większa cena.

Bardzo ważne są również opłaty dodatkowe, o które praktycznie żaden klient nie pyta. I pomimo tego, iż są często wyszczególnione w umowie najmu samochodu (którą rzadko szczegółowo czytamy), podczas płacenia bywamy zaskoczeni. Taka opłata może dotyczyć na przykład sprzątania samochodu. Wypożyczalnia samochodów najczęściej udostępnia nam samochód, który ma zatankowany cały bak lub jego część. Bardzo ważne jest to, aby o tym pamiętać i zwrócić auto, które będzie miało zbliżony stan paliwa. W przeciwnym razie możemy być narażeni na dodatkowe koszta.

Po drugie: ubezpieczenie

Kwestia ubezpieczenia jest niezwykle ważna, ponieważ chroni nas w przypadku kolizji i uszkodzenia wynajętego samochodu. Podstawą jest oczywiście OC i ochrona NNW ( na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków). Jednak dla naszego komfortu należy zapytać również o AC i Assistance. Wypożyczalnia samochodów, której zależy na jakości swoich usług z pewnością, będzie posiadała taki pakiet. Dzięki temu zyskamy pewność, iż w razie jakichkolwiek awarii, czy wypadków, nie będziemy obciążeni kosztami naprawy. Chociaż stanowi to niewątpliwy komfort dla wynajmującego, warto mieć na uwadze fakt, iż nie jest to praktyka, którą spotkamy w każdej wypożyczalni.

 

Po trzecie: sprawdź stan samochodu

Gdy już znaleźliśmy wypożyczalnie, która potrafi sprostać naszym wymaganiom i posiada odpowiedni pakiet ubezpieczeń, czas na sprawdzenie samochodu. W profesjonalnych salonach najczęściej pracownik firmy robi to z nami, jednak warto być przygotowanym na to, aby przed odjazdem z parkingu zweryfikować, czy wszystko jest w porządku.

“Przegląd” należy zacząć od obejrzenia auta z zewnątrz. Jeżeli zauważymy rysy lub jakieś ślady po uderzeniu, koniecznie należy wskazać je w protokole zdawczo-odbiorczym. Gdy już sprawdzimy wygląd zewnętrzny, czas na weryfikację środka. Radio, powierzchowny stan tapicerki, płyn do spryskiwaczy, olej oraz działanie szyb, to również parametry, które warto sprawdzić. Oczywiście jest to działanie zapobiegawcze, jednak w wielu przypadkach pozwala oszczędzić dodatkowych kłopotów, czy nieprzyjemności, gdy wypożyczalnia na przykład nie zauważyła czegoś, co mógł uszkodzić, poprzedni klient.

Powyżej zaproponowane kroki, to z pewnością klucz do tego, aby cieszyć się spokojem podczas jazdy wynajętym samochodem. Wiele z zaproponowanych przez nas rozwiązań jest bardziej w ramach stwierdzenia, iż “Przezorny, jest zawsze bezpieczny”, jednak warto o nich pamiętać. Zanim zdecydujemy się na konkretną wypożyczalnię samochodów, warto zweryfikować opinie i odczucia innych klientów, którzy korzystali z jej usług.

Profesjonalne wypożyczalnie samochodów bardzo często na swojej stronie internetowej zawierają odpowiedzi na powyższe pytania, co z pewnością stanowi wartość dodaną, jeżeli zależy nam na czasie. Podczas wynajęcia samochodu, pamiętajmy również o tym, aby dopytać się o przebieg danego auta, jeżeli wybieramy się w dłuższą trasę i sposób rozliczania paliwa, aby mieć pewność, że oddamy samochód w takim stanie, jak pożyczaliśmy. Można również zapytać, jakie kroki podejmują, gdy na przykład dojdzie do kolizji i będziemy potrzebowali samochód zastępczy.