Smartfon Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/64 - recenzja budżetowego telefonu chińskiego potentata

Smartfon Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/64 – recenzja budżetowego telefonu chińskiego potentata

Nie ma co się oszukiwać – światowy rynek telefonów komórkowych nie zawsze należy do gigantów pokroju Apple czy Samsunga. Już jakiś czas temu na horyzoncie pojawiło się wiele chińskich marek, które szybko zaskarbiły sobie sympatię użytkowników z całego świata. Jedną z nich jest Xiaomi, której nie można odmówić rozmachu. Sprzedaje swoje urządzenia na bardzo atrakcyjnych warunkach. Niedawno w moje ręce wpadł smartfon Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/64 (szary), będący jednym z nowszych jego wynalazków. Jak sprawdza się w akcji i czy rzeczywiście jest w stanie zastąpić droższy sprzęt od wieloletnich liderów rynku telefonicznego? Sprawdzę to w mojej recenzji.

Smartfon Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/64 (szary) – pierwsze wrażenia

Gdy tylko smartfon Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/64 (szary) https://vobis.pl/mobile/smartfony/xiaomi-redmi-note-8-pro-6-64-mineral-grey pojawił się w moim domu wiedziałem, że jest w “moim stylu”. Oczywiście, wygląd wszystkich telefonów dla niektórych jest niemal taki sam. Dla mnie jednak nawet najmniejsze szczegóły mają znaczenie. Ten model od Xiaomi jest dość duży (przekątna ekranu na poziomie 6,5”) – to prawda. Mimo wszystko nie miałem takiego wrażenia, a sam w sobie ułożył się w mojej kieszeni bardzo dobrze. Doskonale leżał też w mojej ręce, choć nieco ciężko było mi się dostać do niektórych obszarów ekranu bez użycia obu rąk. Okazuje się, że przesiadka z telefonu o bardzo małym ekranie na taki wcale nie jest łatwa. Już teraz jednak mogę powiedzieć, że nie zajęło mi długo przestawienie się na obsługę smartfona o nieco większej przestrzeni roboczej.

Smartfon Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/64 - recenzja budżetowego telefonu chińskiego potentataW pierwszym kontakcie z produktem Xiaomi bardzo spodobał mi się jego wyświetlacz, który wyświetlał kolory żywe, z bardzo dobrym poziomem kontrastu. Cieszę się, że zdecydowałem się na model szary – choć na rynku istnieje kilka innych wersji kolorystycznych, to tę uznaję za najbardziej uniwersalną. Taką, która jest elegancka zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i na kolacji biznesowej. Podkreślam jednak, że to kwestia gustu i w żaden sposób nie wpływa na finalną ocenę tego produktu. Z tym jednak, że to moje pierwsze wrażenia wpłynęły na moje dalsze postrzeganie tego telefonu. Z pierwszych wrażeń mogę też powiedzieć, że telefon działał szalenie szybko po uruchomieniu. Który jednak właśnie wtedy działa wolno?

Smartfon Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/64 (szary) – użytkowanie

Codzienne użytkowanie smartfona było bardzo wygodne. Szybko okazało się, że nie jest on przepakowany funkcjonalnościami, ale zawiera wszystko to, czego można oczekiwać od sprzętu tego typu. Powiedziałbym nawet, że zawiera znacznie więcej.

Największą uwagę w tym telefonie przykuł aparat, który okazał się fenomenalny. Byłem naprawdę zaskoczony tym, co można osiągnąć w sprzęcie tego typu. Aparat okazał się lepszy niż te zaimplementowane w znacznie droższych sprzętach. Przyszło mi robić zdjęcia na weselu mojego kolegi – amatorskie, oczywiście. Każdy z gości był zaskoczony tym, jak wyszły – a to jest jego najlepszą rekomendacją. Aparat doskonale radzi sobie w dobrym oświetleniu – nieco jednak kuleje nocą. Jest to jednak coś, co zdecydowanie można mu wybaczyć.

Aby podsumować moje odczucia związane z tym telefonem muszę powiedzieć, że:

  • działa on bardzo szybko i płynnie i choć zwalnia z czasem (o tym – niżej), jest opcją idealną dla osób niecierpliwych;
  • wyświetla obraz w naprawdę świetny sposób, z wyrazistymi kolorami, świetnym kontrastem;
  • posiada świetny aparat, który potrafi kręcić filmy w 4K (choć po tę usługę sięgałem rzadko – wymaga dużo miejsca, a przy okazji filmy nie wyglądają fenomenalnie i znacznie lepiej), a przede wszystkim robić cudowne zdjęcia. Przy odpowiednich ustawieniach, są naprawdę zachwycające;
  • jest najlepszy w stosunku ceny do jakości – nie sądzę, żeby w tej cenie dało się znaleźć jakikolwiek produkt, który choć w niewielkim stopniu byłby w stanie dorosnąć mu do pięt.

Niestety, ale po dłuższym użytkowaniu zauważyłem, że opisywany smartfon Xiaomi lubi zwalniać. Nie jest już tak płynny i szybki, jak niegdyś, a i jego pamięć podręczna zapełnia się szybko. Przestał obsługiwać wszystko w sposób natychmiastowy, lubi się zastanowić. Mimo wszystko uważam, że kilka lat w mojej kieszeni – jak na sprzęt z tej półki cenowej – jest wynikiem co najmniej przyzwoitym. Zdecydowanie postawiłbym na niego ponownie, jeśli celowałbym właśnie w taki budżet.

Podsumowanie

Smartfon Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/64 (szary) nie bez powodu bardzo przypadł mi do gustu. Okazał się być sprzętem, który jest nie tylko tani, ale i jest w stanie dorosnąć do pięt znacznie droższym urządzeniom, również tym z najwyższej półki cenowej. Xiaomi pokazało, że tani nie zawsze znaczy kiepski i udowodniło, że jego smartfon jest w stanie zawalczyć o rynek. Skutecznie, dodajmy. Moim zdaniem w tym budżecie bardzo ciężko będzie znaleźć coś lepszego, solidniejszego. Coś takiego, co posłuży nam latami. Choć żywotność recenzowanego smartfona z pewnością nie jest ogromna, jest w stanie przetrwać do momentu, w którym przyjdzie potrzeba posiadania czegoś lepszego i dostosowanego do nagłych i drastycznych zmian na rynku telefonii komórkowej.