Zadbany zielony dywan

Trawnik przed domem lub w ogrodzie wygląda reprezentacyjnie tylko wtedy, kiedy jest zadbany. Pielęgnacja trawnika to zagadnienie na odrębny, długi artykuł. Jednym z aspektów dbania o prywatną oazę zieleni,  jest regularne koszenie. Ścinanie trawy jest konieczne przynajmniej kilka razy w roku, zwłaszcza w sytuacji, kiedy upał niszczył trawnik lub w wysokiej trawie pojawiły się kleszcze. Zadbany trawnik to wizytówka posesji.  Ekolodzy apelują, aby zastępować trawnik łączkami lub przynajmniej pozwolić, żeby rosły na ich inne kwiaty, to większość właścicieli trawników uważa, że koszenie poprawia wygląd trawy. 

 

Relaks w ogrodzie

 

Koszenie trawy to dla wielu ogrodników chwile przyjemności i czas przebywania blisko natury. Można pojeździć kosiarką, pobyć z własnymi myślami, oddalić się od biegających, hałaśliwych dzieci, doprowadzić trawnik do dobrej formy. Kiedy zima opuściła nasz piękny kraj, to znak, że pora zabrać się z prace ogrodowe. Piękny, zachwycający bogactwem roślinności i urodą ogród potrzebuje odrobiny serca od właściciela i odpowiedniej pielęgnacji.  

 

Pierwsze koszenie trawnika po zimie

 

Po zimie nasz trawnik wygląda nie za pięknie. Jest pożółkły, „rozczochrany”, nie układa się, nie ma na nim nawet jednej stokrotki. Nie pozostaje nic innego, jak użycie kosiarki i  skoszenie zeszłorocznego straszydła. Bez tej czynności trawa nie rośnie.  Kosiarki to urządzenia, bez których nie można obejść się na działce.  Na szczęście wybór kosiarek jest ogromny: od ręcznych po traktorki koszące. Odrastająca trawa wygląda dużo lepiej i pięknie zieleni się ku radości użytkowników.

 

Najpopularniejsze kosiarki

 

kosiarki elektryczne

 Kosiarki spalinowe sprawdzają się na każdej działce. Producenci oferują różne typy kosiarek, które można dopasować do  wielkości ogrodu. Z ogromną powierzchnią ogrodu znakomicie poradzą kosiarki spalinowe, które pomagają w pozbyciu się trawy wysokiej i zakwaszonej. Troszeczkę problemów może sprawić na początku uruchamianie urządzenia, ponieważ trzeba pociągnąć za linkę rozruchową. W nowszych modelach tego typu kosiarek stosowany jest guzik „wyłącz/ włącz”. Większość urządzeń ma wskaźnik napełnienia kosza i  przedni zderzak chroniący przed przeszkodami w trakcie pracy. Kosiarki działają według systemu „3w1” (zbieranie, tylny wyrzut, mulczowanie) lub posiadają system koszenia „4w1” (zbieranie do kosza, mulczowanie, tylny wyrzut, boczny wyrzut).  Kosiarki wyprodukowane przez wiodących producentów mają koła z miękkim bieżnikiem zmniejszającym ryzyko zniszczenia trawnika. Wybierając kosiarkę, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak: szerokość roboczą i parametry kosza. Kosiarki elektryczne nie wymagają tankowania, nie wydzielają spalin, są lżejsze i dobrze sprawdzają się w średniej wielkości ogrodach. Dzięki temu, że ważą mniej niż kosiarki spalinowe, to mogą z nich korzystać osoby starsze. Pracują cicho, chociaż kabel może plątać się po roślinach i ograniczać zasięg działania.

ZOBACZ WIĘCEJ:

 

Kosiarki akumulatorowe -ciche koszenie trawy w małym ogrodzie

 

Do małych ogrodów polecane są kosiarki akumulatorowe. Swoje działanie opierają na akumulatorze, który działa kilkadziesiąt godzin na naładowanej do pełna jednej baterii. Pracują cicho, co jest bardzo ważne dla osób przebywających w ogrodzie, które przecież chcą odpocząć od hałasu. Kosiarka akumulatorowa musi być regularnie ładowana. Jeżeli zabraknie jen mocy, to urządzenie  przestanie kosić w trakcie pracy, a właściciel pozostanie z nieskoszoną trawą. Są przeznaczone do mniejszych lub średnich ogrodów.

 

Wygodne koszenie

 

W przypadku dużych ogrodów bardzo ważna jest wygoda koszącego.  Większość kosiarek jest dostosowana do wzrostu przeciętnego człowieka i ma odpowiednio wyprofilowaną rączkę, co pozwala zapobiegać bólom kręgosłupa i urazom rąk.  Dla osób ceniących wygodę, pracowników dbających o zieleń miejską lub osób z obniżoną sprawnością fizyczną przeznaczone są kosiarki -traktorki, na których można wygodnie siedzieć.  Przeznaczone są przede wszystkim do dużych ogrodów. Są wykorzystywane do pielęgnacji trawników miejskich i trawników przed budynkami publicznymi, np.: przedszkolami, szkołami, szpitalami, hipermarketami, hotelami.

 

Ile trawy można wykosić jednorazowo?

 

Ogrodnicy radzą, aby nie kosić trawy niemal do gołej ziemi, bo można w ten sposób zniszczyć trawnik. Jednorazowo nie można ścinać więcej niż 1/3 wysokości trawy. Zaleca się także ścinanie trawy nie więcej niż o 2cm, najlepiej jednak od 1 do 1,5cm. Dobrze jest skosić trawę co najmniej dwa razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Nie należy kosić mokrej trawy. 

 

Zdaniem ekspertów kosiarki spalinowe są prawie najlepszym rodzajem urządzeń koszących. Wspaniale radzą sobie w najtrudniejszych warunkach i na największych obszarach, nawet na niewielkich wzniesieniach w ogrodzie. Godne polecenia są także kosiarki Szczecin elektryczne, które nie są tak masywne i pracują znacznie ciszej. Poza tym nie wymagają tankowania benzyny, ani czyszczenia filtra paliwa. Wybór kosiarki należy do ogrodnika. Na szczęście właściciele ogrodów mają w czym wybierać.