Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa – zastosowania, zalety i wady: Wbrew pozorom wybór odpowiedniej metody izolacji budynku i dachu nie jest taki prosty. Należy pamiętać, że izolacja musi najpierw skutecznie spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Ciekawym i nowym sposobem na ocieplenie domu jest pianka poliuretanowa.

Co to jest izolacja natryskowa?

Izolacja natryskowa to nowoczesna technika izolacji budynków https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/, zwykle wykonywana przy użyciu pianki poliuretanowej. Jest to materiał wykonany z poliuretanu i wody zmieszanej. Podczas procesu formowania wiązanie to ulega dekarboksylacji, dzięki czemu pianka poliuretanowa może być zarówno otwartokomórkowa, jak i zamkniętokomórkowa. Coraz większą uwagę przykuwa natrysk materiałów izolacyjnych. Osoby stosujące tę metodę izolacji docenią ją ze względu na doskonałe właściwości materiału. Pianka dobrze chroni wnętrze przed wilgocią oraz rozwojem pleśni i grzybów. Izolacja natryskowa zapewnia dobry przepływ powietrza, jednocześnie utrzymując ciepło wewnątrz budynku przez długi czas.

Co można w ten sposób zaizolować?

Izolacja natryskowa
Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa jest powszechną propozycją. Ze względu na właściwości fizykochemiczne pianki PUR może być stosowana w różnych dziedzinach. Pianki poliuretanowe znajdują zastosowanie głównie w budownictwie i nadają się do izolacji termicznej prawie większości elementów konstrukcyjnych. Izolacja natryskowa świetnie sprawdzi się przy ocieplaniu domów jednorodzinnych, domów szeregowych i mieszkań. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje pianek (otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe). Oba typy mają różne właściwości. Mogą być stosowane w różnych częściach domu, w zależności od indywidualnych potrzeb inwestora. Pianka nadaje się do izolacji poddaszy, dachów, stropów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz fundamentów i piwnic. Jak widać, jest to bardzo uniwersalny materiał. Poza budową izolacja natryskowa jest również stosowana w innych dziedzinach. Okazały się być doskonałym rozwiązaniem w rolnictwie, technologii stosowanej w izolowanych obiektach inwentarskich, przechowalnictwie owoców i warzyw czy chłodni. Ponadto świetnie sprawdza się jako ochraniacz na zbiorniki w branży transportowej.

Izolacja natryskowa – zalety

Pianka PUR skutecznie chroni wnętrze przed utratą ciepła, poprawia komfort mieszkania i obniża koszty ogrzewania. Jej elastyczna konstrukcja bez problemu dociera nawet do małych zakamarków, dzięki czemu skutecznie eliminuje mostki termiczne. Co ważne, izolacja natryskowa wzmacnia konstrukcję budynku nie obciążając jej, ponieważ jest lekka. Do ocieplenia pomieszczenia wystarczy cienka warstwa pianki, dzięki czemu zaoszczędzisz również cenne miejsce. To ważna zaleta, zwłaszcza jeśli poddasze będzie częścią użytkową domu. Pianka PUR doskonale chroni powierzchnie przed rozwojem grzybów i pleśni tworząc jednocześnie nieatrakcyjne środowisko dla owadów i gryzoni. Jakie są inne zalety izolacji natryskowej?

Szerokie krycie i wydajna aplikacja

Piana nakładana metodą natrysku ma właściwości szybkiego wzrostu, dzięki czemu szczelnie wypełnia każdą powierzchnię. Niestety w przypadku tradycyjnych materiałów, takich jak wełna, często powstają mostki termiczne. Co więcej, idealne dopasowanie wełny do danej powierzchni okazało się problematyczne lub wręcz niemożliwe. W przypadku stosowania pianki PUR nie ma ryzyka powstawania mostków termicznych, dzięki czemu izolacja jest bardziej skuteczna. Kolejną zaletą jest szybka i sprawna aplikacja pianki. Przy pomocy specjalnych narzędzi profesjonalne firmy szybko nałożą optymalną warstwę pianki, nawet na większych powierzchniach. Jeden pracownik może ułożyć nawet 100-150 metrów kwadratowych pianki w 8 godzin. Dlatego deweloperzy tak chętnie stosują tę metodę ocieplania budynków.

Może być umieszczony na dowolnej powierzchni

Decydując się na izolację natryskową nie musisz martwić się o pozostałe elementy https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Dlatego nie ma już możliwości zakupu siatek, gwoździ czy liny. Pianka PUR nakładana jest bezpośrednio na powierzchnię izolacyjną. Materiał doskonale przylega do cegły, betonu, drewna czy folii paroprzepuszczalnej. Z tego powodu izolację natryskową stosuje się do izolacji zbiorników chłodzących, basenów, dachów, tarasów i podłóg. Dzięki temu mogą go używać do dowolnej izolacji.

Bezpieczeństwo

Poliuretan jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka. Po nałożeniu pozostaje obojętny przez cały cykl życia, nie emitując szkodliwych emisji. Podczas procesu natryskiwania pomiędzy dwoma składnikami poliuretanu zachodzi reakcja chemiczna. Po nałożeniu materiału uzyskana pianka pozostaje obojętna. Izolacja natryskowa to świetne rozwiązanie dla alergików. Niezwykle ważne jest, aby materiał nie wydzielał zapachów ani nie wzbijał kurzu.

Czy warto wybrać izolację natryskową?

Izolacja natryskowa to oczywiście dobra alternatywa dla klasycznych materiałów. Idealny do ocieplania poddaszy lub całych budynków. Jest trwały, skuteczny i bezpieczny dla alergików i astmatyków. Nie prowadzi do rozwoju chorób zagrażających zdrowiu oraz zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów.