Jak uszyć kosz na zabawki z materiału?

Jak uszyć kosz na zabawki z materiału?

Każde dziecko ma zabawki, a każde zabawki trzeba jakoś przechowywać. Okazuje się jednak, że kupowanie specjalistycznych pojemników na zabawki ekologiczne wcale nie musi być koniecznością. Można wykonać je samodzielnie. Jak uszyć kosz na zabawki z materiału?

Czy kosz na zabawki z materiału to dobry pomysł?

Zanim przystąpimy do pracy nad koszem możemy mieć wątpliwości czy uszycie go z materiału to na pewno dobry pomysł? Wiele zależy od tego, do czego go w ogóle potrzebujemy. Na przykład domek dla dzieci się raczej do takiego kosza nie zmieści. Natomiast bez problemu umieścimy w nim wszystkie mniejsze zabawki. Chodzi tutaj zarówno o zabawki ekologiczne, jak i wszelkiego rodzaju klocki, lalki, samochody, akcesoria do rysowania czy nawet pluszowe misie. W większości przypadków więc materiałowy kosz na zabawki będzie trafionym pomysłem.

Jak uszyć kosz na zabawki z materiału?Jakie są zalety samodzielnie uszytego kosza?

Wielkim plusem takiego kosza jest to, że można uszyć go samodzielnie. A to wiąże się z kolejnymi zaletami. Jakimi? Po pierwsze, mamy całkowitą dowolność jeśli chodzi o rozmiar kosza. Oznacza to, że decydując się na taki kosz na zabawki z materiału nie jesteśmy ograniczeni rozmiarami tego typu produktów dostępnymi na rynku. Niezależnie od tego jakiej wielkości mamy pokój – dopasujemy do niego nasz kosz. Możemy uszyć go tak, by pasował idealnie, co do centymetra, w wybrane dla niego miejsce. W ten sposób nie tracimy ani odrobiny cennej powierzchni w domu. Co więcej, możemy wybrać także materiały, z których uszyjemy kosz. A to oznacza, że niezależnie od tego w jakiej stylistyce utrzymany jest pokój – kosz na pewno będzie idealnie pasował. Wystarczy odpowiednio dobrać tkaniny. Możemy w ten sposób dowolnie zestawiać ulubione desenie i kolory, nie ogranicza nas zmieniająca się moda i kapryśne trendy. To my decydujemy, jak będzie wyglądał nasz kosz na zabawki z materiału. Ważnym plusem jest także cena. Gotowe kosze na zabawki z materiału bywają po prostu bardzo drogie. Kupienie materiału i obszycie go na maszynie lub ręcznie wyjdzie dużo taniej. Zwłaszcza jeśli mamy wątpliwości, czy na dłuższą metę kosz się sprawdzi, jest to świetne rozwiązanie, które uchroni nas przed niepotrzebnym wyrzucaniem pieniędzy.

Czego potrzebujemy do uszycia kosza na zabawki?

Żeby uszyć kosz na zabawki z materiału będziemy potrzebować oczywiście przede wszystkim – materiału. Jaki to będzie materiał? Panuje tutaj duża dowolność, która jest wielką zaletą samodzielnego wykonywania kosza. Możemy kierować się swoimi indywidualnymi preferencjami zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i wzór, oraz fakturę. Najlepiej jednak, jeśli będzie to tkanina wodoodporna i łatwa do utrzymania w czystości. Potrzebować jej będziemy około 3 metrów, chociaż ostateczna długość kupionego materiału zależeć oczywiście będzie od wielkości kosza, jaki szyjemy. Szyjąc kosz na zabawki z materiału potrzebujemy też czegoś, co stanowić będzie jego podstawę. Tutaj częstym wyborem jest pianka pod panele lub sztywnik krawiecki. Chodzi o to, by podstawa była dosyć gruba i sztywna, tak aby kosz stał stabilnie. Co do wielkości – musi być odpowiednia, by wyciąć z niej koło o rozmiarze docelowego kosza. Potrzebujemy też oczywiście standardowych przyrządów do szycia. Czy maszyna do szycia jest niezbędna? Okazuje się, że nie. Oczywiście usprawnia pracę, ale nie jest konieczna. Kosz na zabawki z materiału możemy równie dobrze uszyć ręcznie. Potrzebujemy natomiast na pewno igły oraz nici o odpowiednich kolorach. Przyda się też biała kredka lub mydło do narysowania wzoru do wycięcia na tkaninie, żelazko do przeprasowania materiału oraz szpilki, które przytrzymają razem kawałki tkaniny zanim je ze sobą zszyjemy.

Zobacz również:

 

Jak uszyć kosz na zabawki z materiału?

Szycie kosza na zabawki z materiału zaczynamy od podstawy. Wycinamy odpowiedniej wielkości koło z pianki pod panele lub sztywnika krawieckiego, a następnie wycinamy dwa nieco większe koła z materiału, z którego wykonywać będziemy kosz. Koła nakładamy na sztywnik lub piankę i obszywamy, tak by zostały zamknięte one w środku podstawy naszego kosza. W dalszej kolejności wycinamy prostokąt, z którego będziemy szyć kosz. Musi być on nieco dłuższy niż obwód koła stanowiącego podstawę kosza. Ilość warstw materiału zależy od naszych preferencji. Możemy zrobić miękki kosz z jednej warstwy materiału, może być on wtedy jednak mało estetyczny. Kosz z dwóch warstw będzie wyglądał ładniej. Jeśli natomiast zależy nam na tym, żeby kosz stał sztywno, możemy użyć pianki lub sztywnika. Wycinamy tym razem prostokąt taki jak te, które wycinane były z tkaniny. Sztywnik wystarczy włożyć pomiędzy dwa kawałki tkaniny i obszyć całość. Uzyskamy w miarę sztywny prostokąt. Pozostaje już tylko zszyć jego brzegi, a następnie przyszyć je do okrągłej podstawy. Po przewróceniu na prawą stronę uzyskamy ładnie prezentujący się kosz na zabawki z materiału. Wykończyć kosz możemy obszywając brzegi lamówką w wybranym kolorze. Jeśli takie jest nasze życzenie, możemy dodać również uchwyty z materiału lub sznura, lub nawet zapięcie.