Na co zwrócić uwagę przy wyborze pościeli i jak prawidłowo ją przechowywać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pościeli i jak prawidłowo ją przechowywać?

Sen odgrywa kluczową rolę w życiu każdego człowieka. Dlatego też ważne jest, by zadbać o odpowiednie i komfortowe warunki w sypialni. Jednym z najważniejszych elementów, który wpływa na jakość snu, jest wybór odpowiedniej pościeli. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, dlatego możliwości stają się niemal nieograniczone. Pomimo dużej dostępności różnych modeli wybór dobrej jakości pościeli, która zapewni nam zdrowy sen, nie należy do najłatwiejszych. Przy wyborze konkretnego rodzaju warto jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech produktu. Oprócz tego niezwykle istotną kwestią wpływającą na żywotność i zachowanie właściwości pościeli jest jej przechowywanie. Na co zwrócić szczególną uwagę kupując pościel i jak odpowiednio ją przechowywać?

Jakość i rodzaj materiału

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu pościeli, jest rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie taka, która wykonana jest z naturalnych materiałów przyjaznych naszej skórze. Sztuczne materiały nie tylko nie pozwolą jej oddychać, ale także są nietrwałe i często już po pierwszym praniu nie nadają się do dalszego użytkowania. Jednym z najpopularniejszych materiałów jest bawełna, która zapewnia świetną wentylację i przepływ powietrza, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać. To bardzo ważne dla właściwej higieny snu. Dobrze odprowadza też wilgoć i zapewnia odpowiednią temperaturę.  Na co zwrócić uwagę przy wyborze pościeli i jak prawidłowo ją przechowywać?Oprócz tego łatwo utrzymać ją w czystości, a odpowiednio przechowywana i prana długo zachowuje swoje właściwości. W zimie dobrym wyborem może być pościel wykonana z flaneli, która zapewni ciepło i komfort. Flanela jest miła w dotyku, bardzo wytrzymała i miękka. Podczas jej prania warto pamiętać o dodawaniu płynu zmiękczającego, co pozytywnie wpłynie na jej strukturę. Dobrym wyborem w sezonie letnim jest zakup pościeli satynowej, która należy do tkanin wyjątkowo przyjemnych nie tylko dla skóry, ale i dla oka. Przyjemnie chłodzi podczas upałów, dzięki czemu łatwiej jest zasnąć, nawet gdy temperatura powietrza jest wysoka. Dobra dla naszej skóry jest też pościel z lnu. Podobnie jak satyna, ma właściwości chłodzące. Jest opcją idealną dla osób uczulonych na kurz, czy roztocza. Aby materiał zachował miękkość, warto po upraniu przeprasować tkaninę. Do popularnych materiałów wykorzystywanych w produkcji pościeli należy też mikrowłókno, które ma właściwości podobne do bawełny. Jest łatwe w utrzymaniu i sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę również na jakość wykonania, sposób zapięcia i gramaturę materiału.

Zobacz także:

Rozmiary i wzory pościeli

Wybierając pościel, powinniśmy dostosować do swoich potrzeb odpowiedni rozmiar. Przed zakupem warto zastanowić się, czy będziemy z niej korzystać sami, czy może chcemy spać z partnerem korzystając z jednej kołdry. W pierwszym wypadku z powodzeniem powinna wystarczyć pościel w standardowym rozmiarze 140×200 cm lub 160×200 cm. W przypadku, gdy pościel będzie dzielona z drugą osobą warto zdecydować się na coś większego, co zapewni komfort obu osobom. W takim wypadku najlepiej sprawdzą się modele w rozmiarze 220×200 cm lub niestandardowe o wymiarze 240×200. Co do rozmiarów i kształtów poduszek należy kierować się indywidualnymi preferencjami i zwrócić uwagę na pozycję, w jakiej śpimy najczęściej. Kolejnym elementem, który nie pozostaje bez znaczenia, jest sam wygląd pościeli. Niewątpliwie dużą przyjemność sprawia spanie w takiej, która trafia nie tylko w nasz gust, ale też stanowi harmonijną całość z wystrojem sypialni. Wybór wzorów pozwoli dostosować ją zarówno do minimalistycznych wnętrz, jak i bardziej szalonych aranżacji. Możemy zdecydować się na jednolite kolory lub wybrać coś co ożywi wnętrze fantazyjnym wzorem.

Prawidłowe przechowywanie pościeli

Jeżeli wybór pościeli mamy już za sobą, kolejną sprawą jest jej odpowiednie przechowywanie, tak by jak najdłużej służyła nam bez zmiany swoich właściwości. Jeżeli nie mamy specjalnego miejsca, które możemy przeznaczyć na pościel i pozostaje ona przez cały dzień na łóżku, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości narzutę. Pełnić ona będzie nie tylko funkcję estetyczną, ale także ochroni posłanie przed działaniem kurzu i innych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Jeżeli dysponujemy większym zasobem powierzchni, warto jest przeznaczyć specjalne miejsce na przechowywanie pościeli. Musi ono być jednocześnie odseparowane od czynników zewnętrznych i zapewniać właściwą cyrkulację powietrza, tak by elementy pościeli mogły oddychać i utrzymać świeżość. Możemy zdecydować się na zakup specjalnych pojemników lub kufrów z zamknięciem z wentylacją lub przechowywać ją w szafie w specjalnie przystosowanych do tego koszach. Jeżeli trzymamy elementy posłania w szufladach pod łóżkiem lub komorach pod sofą czy wersalką dobrze jest wietrzyć ją od czasu do czasu, aby mogła zachować świeżość. Warto pamiętać o tym, że pościeli nie można przechowywać w miejscach o dużej wilgotności. Może to prowadzić do powstawania pleśni, co sprawi, że nie będzie nadawała się do dalszego użytkowania.