Farba czy tapeta – co wybrać?

Gdy decydujemy się na remont pokoju dziennego lub innego pomieszczenia, które jest narażone na ubrudzenie czy inne uszkodzenie ściany, często stajemy przed dylematem, czy pomalować wnętrze czy może wybrać tapetę. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego niekiedy naprawdę trudno się zdecydować. Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu tej niełatwej decyzji.

  • Oceń stan ścian

Ocena stanu ścian jest głównym i najważniejszym punkt, od którego powinna zależeć nasza decyzja w kwestii wyboru odpowiedniego materiału. Jeśli ściany w pomieszczeniu posiadają pęknięcia lub nierówności, farba może okazać się złym pomysłem. Aby odświeżone, pomalowane ściany wyglądały naprawdę dobrze, musimy je najpierw dokładnie wyrównać i odremontować ich powierzchnie. Jest to czasochłonne i kosztowne. W takim przypadku, jeśli zależy nam na czasie, lepiej wybrać tapetę. Możemy zdecydować się na tapetę winylową, która ze względu na swoją strukturę zamaskuje wszelkie nierówności, albo możemy rozważyć zastosowanie tapety z bazą z fizeliny, która wyrówna mankamenty ściany. Nałożona na taką bazę tapeta będzie wyglądać równo i elegancko i nie będzie wymagała żadnych dodatkowych prac remontowych.

Jeśli natomiast mamy nowe mieszkanie lub nasze mieszkanie jest w bardzo dobrym stanie i nie mamy żadnych problemów z pęknięciami ścian, najlepszym wyjściem będzie ich pomalowanie na ciekawy kolor. Malowanie dobrze zagruntowanej ściany jest szybkie, wygodne i tanie. Średnia cena za dwukrotne pomalowanie ściany to około 9-12 zł za 1 m2. Natomiast w przypadku tapetowania cena może wzrosnąć do 15-20 zł za 1 m2.

Zawsze możemy również wybrać kompromis i pomalować część ścian, a resztę wytapetować, aby nadać pomieszczeniu ciekawszy, bardziej nowoczesny wygląd, zwłaszcza, jeśli meble znajdujące się w danym pokoju są jednokolorowe i stonowane. Tapeta ożywi wnętrze i sprawi, że będzie bardziej przytulne.

  • Trwałość tapety i farby

Jeśli zależy nam na trwałości, to tapeta dobrej jakości jest o wiele lepszym rozwiązanie niż farba. Nawet najlepsze farby nie są w stanie wytrzymać w dobrym stanie tyle lat, ile wytrzyma najlepszej jakości tapeta. Tapety z włókna szklanego wytrzymują około trzydziestu lat. Podobnie tapety winylowe. Dodatkowo są odporne na wilgoć, ścierania oraz działanie chemicznych detergentów służących do czyszczenia. Oczywiście są to też najdroższe tapety. Na rynku znajdziemy również tanie, papierowe tapety, które nie posiadają takich właściwości, mogą się odklejać i odbarwiać po kilku latach.

Wśród najlepszych farb możemy wymienić farby lateksowe najwyższej jakości, które długo utrzymują żywy kolor oraz można usunąć z nich zabrudzenia. Jednak nawet ściany pomalowane bardzo dobrą farbą, powinny być odświeżane co 3-4 lata.

  • Usuwanie

Jeśli lubimy częste zmiany, to możliwość łatwego usunięcia farby lub tapety ze ściany powinna być dla nas ważna. W przypadku tapety, której spód został pokryty warstwą fizeliny, demontaż jest prosty. Oderwanie tapety nie narusza fizeliny i można na nią nałożyć nową tapetę. O wiele gorzej jest w przypadku tapety z włókna szklanego. Ze względu na swoją trwałość, usunięcie jej jest bardzo trudne. Praktycznie zawsze zrywana jest wraz z tynkiem, co sprawia, że przed nałożeniem nowej tapety czy pomalowaniu ściany, należy ją odnowić, co wydłuża remont i dodatkowo obciąża nasze finanse.

Natomiast w przypadku nowoczesnych farb ściennych z reguły wystarczy po prostu pomalować ścianę na nowo. Nie potrzebne jest ścieranie czy zrywanie starej warstwy farby. Dzięki temu remont salonu może być bardzo szybki i tani. Osoby, które lubią często zmienić styl pomieszczenia powinny pozostać przy farbach.

  • Koszt

W tej kategorii najbardziej ekonomicznym rozwiązanie wydają się farby. Farby akrylowe mogą kosztować około 30 zł za dziesięciolitrowe opakowanie, więc możemy pomalować pokój tanim kosztem. Dwa opakowania takiej farby oraz akcesoria do gruntowania pozwolą na dwukrotne pomalowanie powierzchni około 100 m2. Jednak farby akrylowe są farbami nieco gorszej jakości. Najlepsze farby lateksowe kosztują około 50 zł za opakowanie 2,5 l, co sprawia, że koszt odnowienia dużego pokoju będzie wyższy.

Ceny tapet są bardzo różnorodne. Za zwykłą, dziesięciometrową papierową tapetę zapłacimy około 12 zł. Jest ona jednak nietrwała i wymaga częstszej wymiany. Droższa wersja, z fizeliną kosztuje około 20 zł za dziesięciometrową rolkę. Podobna wielkość rolki tapety winylowej to koszt pomiędzy 30-60 zł. Najtrwalsza tapeta z włókna szklanego to koszt wahający się pomiędzy 150-400 zł za rolkę.

Warto też odnotować, że w przypadku tapetowania należy doliczyć również cenę montażu. Samodzielne nałożenie tapety jest o wiele trudniejsze niż w przypadku samodzielnego pomalowania mieszkania. Błąd w nałożeniu tapety o wiele trudniej zniwelować i jest o wiele bardziej kosztowny, niż mniej umiejętne pomalowanie ściany, co naprawimy, po prostu, poprzez nałożenie nowej warstwy.