Gdzie leczyć uzależnienie od hazardu?

Terapia uzależnień od hazardu nie należy do łatwych ani przyjemnych. Niestety, jeżeli mamy problem z uzależnieniem od hazardu, nie pozostaje nam nic innego jak właśnie odwyk hazardowy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że terapia może przybrać naprawdę różne formy. Do wyboru mamy leczenie ambulatoryjne, a także leczenie w ośrodku zamkniętym. Wiele osób obawia się leczenia w ośrodku zamkniętym, ale czasami jest to niestety jedyne możliwe rozwiązanie. Na szczęście, przy odpowiednim zaangażowaniu osoby uzależnionej, odwyk od hazardu ma szansę się powieść. Trzeba jednak pamiętać, że uzależnienia mają tendencję do nawracania.

Poznaj najczęstsze objawy uzależnienia

Leczenie uzależnień od hazardu nie może mieć miejsca, jeżeli osoba uzależniona nie zda sobie sprawy z istnienia problemu. Trzeba zaś zaznaczyć, że zaprzeczenie jest bardzo powszechne. Osoba uzależniona nie chce przyznać sama przed sobą, że ma lub może mieć problem. Warto jednak mieć świadomość najpowszechniejszych objawów mogących świadczyć o uzależnieniu od hazardu. Bardzo powszechnym objawem uzależnienia są fantazje o dużych wygranych. Wiele osób zatraca się także w grach hazardowych, całkowicie zapominając o istnieniu jakichkolwiek obowiązków. Mowa tu zarówno o tych domowych, jak i o zawodowych. Nie należy zapominać o tym, że zaniedbywanie obowiązków służbowych może skutkować nawet utratą pracy. Osoba uzależniona może chcieć wydawać wszystkie pieniądze na gry hazardowe. Nie jest to wskazane, bo może jej nie starczyć środków na realizację innego rodzaju potrzeb. Warto byłoby zacząć działać już wówczas, gdy pojawią się pierwsze objawy uzależnienia. Kiedy dojdą kolejne z nich, może być już za późno.

Rozpocznij psychoterapię

Ośrodek leczenia hazardu to miejsce, w którym można otrzymać naprawdę fachową pomoc. Największą liczbę interesujących ośrodków będziemy mieli w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Jeśli w takowym mieszkamy, istnieją naprawdę spore szanse na to, że uda się nam znaleźć fachową pomoc. Warto także mieć świadomość tego, czym kierować się przy wyborze takiego ośrodka. Na pewno warto przejrzeć opinie na temat poszczególnych ośrodków. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uzyskamy tam fachową pomoc. Ośrodek może zaoferować nam konsultacje psychiatryczną, a także konsultacje psychologiczne i psychoterapię. Równie dobrze możemy jednak zdecydować się na skorzystanie z prywatnej pomocy. Pomoc prywatna będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na czasie. Na realizację świadczeń oferowanych przez państwowe ośrodki leczenia hazardu trzeba przeważnie trochę poczekać. Jeżeli udajemy się na psychoterapię, koniecznie musimy pamiętać o regularności. Najlepiej, jeżeli będziemy uczęszczać do gabinetu psychoterapeutycznego raz lub dwa razy w tygodniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie psychoterapia ze specjalistą znającym się na uzależnieniach. Wówczas szanse na powodzenie terapii są naprawdę spore. Można także zdecydować się na psychoterapię grupową. W trakcie jej trwania będziemy mogli podzielić się swoim doświadczeniem z innymi uzależnionymi. Będziemy mogli także wykorzystać ich doświadczenie.

Wybierz dobry ośrodek zamknięty

Leczenie ambulatoryjne nie zawsze przynosi niestety upragniony skutek. W niektórych przypadkach wskazana będzie terapia w ośrodku zamkniętym. Na szczęście, ośrodek leczenia uzależnień od hazardu znajduje się w wielu dużych miastach. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie poczytanie opinii o poszczególnych ośrodkach. Kluczowe jest także zastanowienie się nad tym, jaki rodzaj ośrodka będzie lepszy. Do wyboru mamy bowiem ośrodki państwowe oraz prywatne.

Prywatny ośrodek uzależnień od hazardu na pewno będzie oferował lepsze warunki bytowe. Pacjenci będą mogli liczyć na komfort oraz na smaczne posiłki. Ponadto, ośrodki prywatne bardzo często znajdują się w atrakcyjnych wizualnie miejscach, co sprzyja procesowi zdrowienia. Ponadto, prywatne ośrodki zamknięte nierzadko oferują pacjentom możliwość korzystania z różnego rodzaju udogodnień. Za dodatkową opłatą można chociażby mieć pojedynczy pokój. Dla wielu osób dzielenie pokoju z osobą, której się nie zna jest problematyczne. Warto jednak nadmienić, że terapia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień związana jest bardzo często z dużymi kosztami. Jeżeli chcemy ich uniknąć, lepszym rozwiązaniem będzie na pewno leczenie w państwowym ośrodku zamkniętym. Do takiego ośrodka dość ciężko jest się jednak dostać. Na szczęście, wiele ośrodków oferuje wolne miejsca. Warto więc sprawdzić, które są to ośrodki i dowiedzieć się co trzeba zrobić, aby się do nich dostać. Warto także mieć na uwadze to, że leczenie w ośrodku zamkniętym jest bardzo trudne i wymagające. Niestety, jeżeli zależy nam na powodzeniu kuracji, po wyjściu z ośrodka konieczne jest zazwyczaj kontynuowanie terapii. Bez tego, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że sięgniemy po raz kolejny po gry hazardowe. Najlepiej będzie, jeżeli powstrzymamy się całkowicie od hazardu po wyjściu z ośrodka.