Pianka neoprenowa gdzie kupić

Pianka neoprenowa gdzie kupić

 

Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że zdrowy styl bycia może nam zapewnić dłuższe i lepsze życie. Nie tylko odżywianie, relaks ale przede wszystkim aktywność ma wpływ na nasze samopoczucie. Przez ostatnie lata wzrosła ilość osób które spędzają czas bardzo aktywnie. Na ulicach pojawia się wielu biegaczy, rowerzystów, osób uprawiających nordic walking. Dużym powodzeniem też cieszy się uprawianie sportów wodnych. Modny stał się windsurfing, kitesurfing, triatlon, pływanie długodystansowe, żeglowanie, nurkowanie. Do wszystkich tych aktywności, w ochronie przed niską temperaturą wody, potrzebne są ubrania z pianki neoprenowej.

Co to jest neopren

Neopren to handlowa nazwa kauczuku syntetycznego stosowanego do produkcji tkanin oraz do produkcji pianki neoprenowej. Ogromną zaletą tego materiału są jego właściwości izolacyjne. Dodatkowo jest rozciągliwa i bardzo wytrzymała. Ubranie uszyte z dzianiny neoprenowej przylega do ciała nie ograniczając ruchów. Sam neopren stosowany jest nie tylko do wytwarzania odzieży.

Sama pianka, neoprenowa lub winylowa, została wynaleziona przez Hugh Bradnera już w 1951. Termiczny efekt uzyskiwany jest przez zatrzymanie w materiale pęcherzyków gazu, najczęściej azotu.

Co się robi z neoprenu?

Neopren posiada wiele niezwykłych właściwości i z tego powodu ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest odporny na działanie temperatury, zachowuje swoje właściwości zarówno w ekstremalnie wysokich, jak i niskich temperaturach. Jest termoizolacyjny, przez co może być stosowany w tkaninach wykorzystywanych w produkcji odzieży termicznej. Materiały oparte na neoprenie są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, bardzo trudno je zniszczyć i rozerwać. Odzież uszyta z tego materiału jest niezwykle lekka i bardzo elastyczna, przez co znakomicie dopasowuje się do ciała. Dodatkowo jest bardzo odporna na zabrudzenia.

Ze względu na wszystkie te właściwości wykorzystywany jest do produkcji wielu przedmiotów. Z użyciem tego materiału produkowane są np. maski z ustnikiem, wykorzystywane głównie przez rowerzystów. Ponadto pokrowce i etui do smartfonów, tabletów i innych urządzeń, które narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystywany jest też do wykonywania różnych osłon i uchwytów do narzędzi, sprzętu do ćwiczeń itp. Z użyciem neoprenu produkuje się maty wykorzystywane w salach fitness, pasy wyszczuplające, ochraniacze dla sportowców, różnego rodzaju osłony ortopedyczne oraz rękawice ochronne.

Dodatkową, niezwykle istotną zaletą neoprenu jest jego niezwykle niska nasiąkliwość. Z tego powodu jest używany do produkowania specjalnych pianek wykorzystywanych przez motocyklistów, rybaków, wędkarzy. Zdecydowanie największym jednak powodzeniem cieszą się paniki używane przez miłośników sportów wodnych. Z pianki neoprenowej wykonane są kombinezony dla uprawiających windsurfing, kitesurfing, wioślarstwo, kajakarstwo czy żeglarstwo. Używane są także przez pływaków. Ogólnie korzystają z nich wszyscy ci, którzy mają do czynienia z wodą o różnej temperaturze i chcą zabezpieczyć ciało przed jej działaniem.

Gdzie kupić wyroby z pianki neoprenowej?

Na rynku jest bardzo duża ilość sklepów prowadzących sprzedaż pianek neoprenowych. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie znajdziemy bogatą ofertę strojów dla wodniaków. Kupić można pianki o różnych rozmiarach i grubościach, dostosowanych do wieku i gustu sportowca. Nabędziemy stroje dla dzieci, dla kobiet i mężczyzn, dla pływających w bardzo zimnych wodach i tych uprawiających sporty latem. Stroje takie można również kupić na popularnych portalach aukcyjnych oraz w wielkich sieciach prowadzących sprzedaż internetową. Najlepiej jednak jest szukać jej w firmach, które specjalizują się w sprzedaży sprzętu dla miłośników sportów wodnych.

Pianki sprzedawane są także w bardzo dużym przedziale cenowym, który uzależniony jest od jakości, wielkości i jej przeznaczenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pianki?

Najważniejsza sprawa przy wyborze pianki to fakt, do czego ma ona być użyta i jaki krój powinna mieć. Na rynku mamy pianki w pełni zabudowane z kapturem i bez kaptura, pianki typu „shorty”, czyli z krótkim rękawem i krótkimi nogawkami, oraz „long john”, czyli takie bez rękawów.

Kolejny czynnik to potencjalna temperatura powietrza i wody, w jakiej będziemy operować. W dalszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na kolorystykę i ogólny wygląd pianki.

Podstawową funkcją pianki neoprenowej jest ochrona przed temperaturą, dlatego bardzo istotne przy wyborze jest dobranie jej odpowiedniej grubości. Warto wtedy zastosować odpowiednie przeliczniki temperaturowe, które wskazują jakiej grubości i jakiego kroju pianki używać.

Bardzo ważna jest też wielkość. Nie może ona zbyt ciasno przylegać do ciała, jej zadaniem nie jest ochronienie przed wilgocią. Jest nawet tak, że cienka warstwa wody między ciałem a strojem stanowi dodatkową warstwę termoizolacji.

No i na koniec również ważna rzecz, jaką jest krój i kolorystyka pianki, ponieważ przywiązujemy dużą wagę do swojego wyglądu. Również podczas zajęć na wodzie chcemy dobrze wyglądać. Bo najważniejsze jest to, żebyśmy się dobrze czuli.