Konsultacja psychologiczna jak wygląda

Konsultacja psychologiczna jak wygląda

Każdy z nas może cierpieć na różnego typu zaburzenia natury psychicznej. Ich odpowiednie zdiagnozowanie stanowi klucz do podjęcia właściwego i efektywnego leczenia. Pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest konsultacja psychologiczna. Jak wygląda i w czym może nam pomóc? Jak się do niej przygotować? Odpowiadamy.

Kiedy do psychologa?

Konsultacja psychologiczna jak wygląda
Konsultacja psychologiczna jak wygląda – Makeonline

W rzeczywistości każdy z nas może udać się do psychologa. Powodem wizyty często są problemy z relacjami w rodzinie, szkole czy w pracy. Nie radzimy sobie z emocjami, męczy nas codzienność, popadamy w stany depresyjne i lękowe. Leczenie uzależnień również rozpoczyna się konsultacją u psychologa. Pomoc psychologiczna jest niezbędna, gdy tylko zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy. Często jednak nie idziemy do psychologa, a próbujemy leczyć się na własną rękę. Taka terapia może trwać nawet latami, zanim stawimy się w końcu w gabinecie psychologicznym. Dlaczego? Powodem jest przede wszystkim fakt, iż choroby natury psychicznej nie są traktowane w naszym społeczeństwie zbyt poważnie. Sytuacja oczywiście cały czas się zmienia, na szczęście na lepsze. Niemniej jednak wciąż wstydzimy się przyznać, że coś z naszą psychiką jest nie tak. Boimy się, że psycholog będzie nas oceniał, analizował nasze zachowanie czy pouczał. Tymczasem nie idąc na terapię odbieramy sobie jedyną słuszną pomoc, na jaką możemy liczyć w trudnych chwilach.

Jak wygląda konsultacja w gabinecie?

Wizytę u psychologa poprzedza umówienie się na nią. Obecnie mamy kilka sposobów na to, aby zapisać się na konkretny dzień oraz godzinę. Przede wszystkim możemy zadzwonić do poradni i poprosić o wyznaczenie terminu. Coraz częściej jednak możemy umówić się przez internet – za pomocą specjalnych aplikacji bądź też mailowo. Wstawiając się na umówioną wizytę mamy do dyspozycji psychologa przez określony czas – zazwyczaj godzinę lub 45 minut. W tym czasie specjalista przeprowadza z nami rozmowę. Pierwsza konsultacja polega na poznaniu pacjenta. Nie oczekujmy więc, że psycholog dokona podczas niej cudu i poczujemy się lepiej. Nie tędy droga. Najpierw psycholog będzie chciał dowiedzieć się o nas jak najwięcej. Czasami po pierwszej konsultacji może już postawić diagnozę, czasem jest to jedynie diagnoza wstępna. Po pierwszej lub drugiej konsultacji psycholog podejmuje decyzję odnośnie tego, jak ma wyglądać terapia. Być może będziemy mogli kontynuować ją w gabinecie psycholog, być może będzie potrzebna pomoc psychiatry. Czasami psycholog może zalecić również pobyt w ośrodku zamkniętym. Najczęściej takie sytuacje dotyczą terapii uzależnień. Każda kolejna konsultacja psychologiczna wygląda podobnie. Psycholog zadaje pytania, pacjent odpowiada, po czym specjalista wyjaśnia nam pewne zależności czy przyczyny naszych zachowań. Pacjent może zadawać pytania, na które psycholog ma obowiązek odpowiedzieć. Warto zastanowić się, jakie jeszcze obowiązki ma psycholog? Przede wszystkim musi on zachować tajemnicą zawodową. Wszystko, co powie pacjent, zostaje między nim, a psychologiem. Nie dotyczy to sytuacji, która stanowi zagrożenie życia bądź też narusza prawo. Psycholog ma obowiązek zachować dyskrecję i szanować swoich pacjentów.

Jak wygląda konsultacja online?

Coraz częściej psychologowie oferują konsultację online, zamiast tradycyjnie – w gabinecie. Jak wygląda taka konsultacja? Bardzo podobnie, jak stacjonarna. Musimy bowiem najpierw umówić się na określony termin i godzinę. Ponadto musimy posiadać odpowiedni sprzęt i połączenie z internetem. W ustalonym czasie psycholog zadzwoni do nas i przeprowadzi konsultację. Sama konsultacja online nie różni się w niczym, od konsultacji stacjonarnej. Jest jednak bezpieczna pod względem sanitarnym, a także dostępna dla osób, które w okolicy nie mają dobrego psychologa. Psycholog podczas konsultacji online będzie zadawał pacjentowi pytania, aby postawić diagnozę. Następne konsultacje to dialog między nim, a pacjentem. Czasami specjalista może poprosić pacjenta o włączenie kamery – widok twarzy może pomóc nakreślić emocje, co jest konieczne do postawienia właściwej diagnozy.

Jak nie powinna wyglądać konsultacja psychologiczna?

Zastanówmy się także, jak nie powinna wyglądać konsultacja z psychologiem. Przede wszystkim nie może ona polegać wyłącznie na zadawaniu pytań – oczywiście poza pierwszym spotkaniem. Taka sytuacja może mieć miejsce do postawienia diagnozy, lecz później powinna przerodzić się w dialog. Pacjent nie powinien czuć się przytłoczony czy pouczany przez psycholog. Specjalista nie może również stawiać pacjentowi warunków. Przykładowo nie może oczekiwać, by ten zmienił pracę bądź miejsce zamieszkania. Oczywiście, czasami takie rozwiązanie jest nieodzowne, jednak równie często po prostu nierealne. Terapia https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/o-psychoterapii/ powinna przynosić efekty, choć nie muszą być one odczuwalne od razu. Czasami potrzeba nieco więcej czasu, aby poczuć się lepiej. Psycholog nie może również proponować rozwiązań, które wykraczają poza możliwości lub budżet chorego. Odpowiednia terapia to przede wszystkim dialog i wzajemne zrozumienie.

Konsultacje psychologiczne Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.com.pl