Jak wygląda proces szkolenia nurków?

Jak wygląda proces szkolenia nurków?

Zapewne każdy z nas oglądał kiedyś program przyrodniczy, w którym nurkowie znajdowali się blisko dna i badali rzadko spotykane gatunki ryb i roślin. Tego typu dyscyplina z pewnością kojarzy nam się z dość ekstremalną i wymagającą dużego doświadczenia https://zanurkowani.pl/. Z pewnością jest to prawda. Szkolenie nurkowe to dość długotrwały proces, jednakże dający ogromną satysfakcję, kiedy robimy duże postępy. W jaki sposób wygląda szkolenie nurków? Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę? O czym nie możemy zapominać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury.

Formularz medyczny

Nie da się ukryć, że nurkowanie kojarzy się z dość dużym niebezpieczeństwem. Jeszcze niedawno tego typu czynności mogły wykonywać tylko i wyłącznie młode i wysportowane osoby, które są w pełni zdrowe. W dzisiejszych czasach zdecydowanie się to zmieniło. Postęp związany ze sprzętem do nurkowania, a także w zakresie medycyny spowodował, że szkolenia nurkowe mogą odbywać nawet osoby starsze. Jest to zdecydowanie bezpieczna czynność, a nawet stosunkowo łatwa. Tak więc w większości przypadków, kiedy mamy do czynienia ze standardową (niezbyt dobrą) sprawnością fizyczną, a woda nie jest dla nas czymś strasznym, możemy wypróbować szkolenia nurkowe. Jako ciekawostkę warto dodać, że nawet niepełnosprawność nie jest przeciwwskazaniem. Jednakże istnieją choroby, które uniemożliwiają znajdowanie się pod wodą, jak chociażby epilepsja czy też astma. Zanim wybierzemy odpowiedni kurs, który nas interesuje, musimy wypełnić odpowiedni formularz. Jeśli w którymś przypadku odpowiedź będzie twierdząca, wówczas powinniśmy się skonsultować z lekarzem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Większość szkoleń nurkowych dostępnych jest od 8 roku życia, natomiast górna granica wieku właściwie nie istnieje. 

Wybierz interesujące szkolenia nurkowe

Kolejnym krokiem, aby nauczyć się nurkować, jest wybranie odpowiedniego szkolenia nurkowego. Na rynku znaleźć można wiele usług tego typu. Warto kierować się opiniami w sieci, na podstawie których możemy wysnuć część wniosków. Pamiętajmy o tym, że tego typu czynności są dość czasochłonne, dlatego też dokładnie zastanówmy się czy będziemy w stanie zorganizować tyle wolnego czasu. Z pewnością nie jest to rozwiązanie darmowe, dlatego też odłóżmy odpowiednią ilość gotówki. W niektórych przypadkach możliwe jest wykonywanie zajęć basenowych w domu, dzięki czemu mamy zdecydowanie więcej czasu na zrobienie ćwiczenia. Dodatkowo nie czujemy wówczas presji, ponieważ nie ma osób trzecich, które nas obserwują i nam kibicują. Zapytajmy się znajomych, być może również brali udział w szkoleniach nurkowych lub przynajmniej znają osobę, która w takich zajęciach uczestniczyła. Decyzja o znalezieniu dobrego kursu jest bardzo ważna, dlatego nie śpieszmy się z nią. Przemyślmy dokładnie ten temat i podejmiemy ostateczną decyzję na podstawie przemyśleń.

Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt

Sprzęt do nurkowania możemy nabyć na dwa sposoby- kupując lub wypożyczając. Wykonywanie tej dyscypliny nie jest możliwe bez odpowiedniego zestawu, który musi być dokładnie dopasowany. Co prawda w wielu przypadkach, w ramach szkoleń nurkowych, możliwe jest także wypożyczenie sprzętu (często w cenie kursu), jednakże nie zawsze tak to wygląda. Część osób pomimo wszystko z różnych powodów decyduje się na zakup poszczególnych elementów. Przykładowo mogą to być pianki, maski i płetwy. Nurkowie, którzy posiadają własny sprzęt, są pewni tego, że jest on doskonale dopasowany, jest w idealnym stanie, posiada niezbędne funkcje. Co więcej, decydując się na własne akcesoria do nurkowania już od samego początku się do niego przyzwyczajamy.

Nie zapominaj o teorii związanej z nurkowaniem

Pamiętajmy o tym, że nurkowanie to nie tylko praktyka, ale również teoria. Jak wiadomo woda nie jest naturalnym środowiskiem żadnego człowieka. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo, warto odpowiednio się przygotować, aby wiedzieć jak się zachować w niektórych, typowych sytuacjach. Warto poznać fizykę nurkowania, a także fizjologię. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak duży wpływ ma ciśnienie na nasz organizm, a także powinniśmy wiedzieć wszystko na temat pływania. Nie od dziś wiadomo, że nikt nie lubi uczyć się teorii, dlatego autorzy kursów teoretycznych robią wszystko co w ich mocy, aby ograniczyć wiedzę do minimum, wspominając tym samym tylko o najważniejszych elementach.

Kontynuuj nurkowanie po kursie

Szkolenia nurkowe pomimo, że dobrze przygotowują nas do tego typu czynności, to jednak trwają dość krótko. Nie każdy jest w stanie zostać zawodowcem po kilku spotkaniach. Dlatego też tak ważne jest, aby nawet po ukończeniu kursu kontynuować swoją naukę, nawet na własną rękę https://zanurkowani.pl/dla-dzieci-8-14-lat/. Dzięki temu utrwalamy sobie zdobyte umiejętności, a także robimy dość duże postępy. Przygoda nurkowania nie może kończyć się wraz z ostatnim spotkaniem w ramach szkolenia nurkowego. Tylko w taki sposób możliwe jest opanowanie tej dyscypliny do perfekcji.