Jak dobrać pompę ciepła?

Jak dobrać pompę ciepła?

Różne źródła ogrzewania to również zróżnicowane możliwości. Z tego powodu tak istotne jest podejmowanie właściwych decyzji. Ekologiczne źródła energii są bardzo wartościową możliwością, która prowadzi do uzyskania wielu zalet. Większość z tych technologii reprezentuje korzyści, które są najbardziej wymagane od tego typu technologii. Przede wszystkim są to stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne połączone z wygodą użytkowania. Nie możemy też zapominać o kwestii prawie zerowej emisyjności. Instalacja pomp ciepła jest najlepszym przykładem korzystania z tych możliwości. Jest to szansa na tanią produkcję ciepła, co należy traktować jako inwestycję. Jakie pompy ciepła okazują się najskuteczniejsze? W ramach tego artykułu przekazane zostaną podstawowe informacje o tym, jak dokonywać wyboru.

Jak działa to urządzenie?

Na początek warto wyjaśnić jak w ogóle działa ta technologia, ponieważ prowadzi to do uzyskania wniosków na temat korzyści ze stosowania tego rozwiązania. Przede wszystkim sama zasada działania jest podobna jak w przypadku lodówki. W obu przypadkach najważniejsze jest wykorzystanie przemian termodynamicznych. Ponadto wykorzystywane są te same elementy. Z punktu widzenia kosztów najważniejsza jest sprężarka. To właśnie ona pobiera najwięcej energii elektrycznej i tym samym prowadzi do generowania kosztów. Wśród najważniejszych części warto również parownik, skraplacz i zawór rozprężny.

Jaka moc urządzenia?

Jedną z kluczowych kwestii, przed którą zostaje postawiony inwestor, jest potrzeba doboru mocy urządzenia. Jakie będzie optymalne? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości konkretnego przypadku. Wprost będzie to zależało od zapotrzebowania budynku na ciepło. Pośrednio wynika choćby z kubatury, jakości ocieplenia czy nawet preferencji mieszkańców. Nie jest to więc oczywista kwestia. Nie zmienia to faktu, że wiele obliczeń znajduje się w samym planie domu. W innych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie audytu energetycznego. To pozwoli najdokładniej określić jaka moc urządzenia będzie wymagana. Tutaj warto uważać na pewną pułapkę. Koszt montażu pompy ciepła mocno zależy od mocy urządzenia. Należy więc uważać na przewymiarowanie mocy urządzenia. Z drugiej strony zbyt słabe urządzenie nie sprawdzi się w przypadku najbardziej restrykcyjnych wymagań.

Rodzaje urządzenia

Spośród pomp ciepła najpopularniejsze są trzy warianty tego urządzenia. Są one determinowane przez wybór dolnego źródła ciepła (czyli miejsca skąd pobierana będzie energia). Należy rozróżnić powietrzną pompę ciepła, gruntową oraz wodną. Każde z nich wyróżnia się innymi cechami i należy dokładnie przemyśleć ostateczny wybór.

Powietrzna pompa – dlaczego wybrać?

W przypadku zastosowania powietrznych pomp ciepła pojawiają się zalety choćby w postaci łatwości instalacji urządzenia. Oznacza to również stosunkowo niskie koszty inwestycyjne. Te zalety sprawiają, że jest to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie. Szczególnie że nieźle wpisuje się ono w polskie warunki. Ogólnie jest to najmniej stabilne dolne źródło. Niestety jego efektywność spada wraz z bardziej wymagającymi temperaturami na zewnątrz. Pomimo tego właśnie to rozwiązanie wymienimy jako polecane. Posiada wady i zalety w stosunku do konkurencji, ale ogólnie jest to skuteczna technologia w polskich warunkach.

Wykorzystanie wody jako dolnego źródła

Woda stanowi bardzo skuteczne dolne źródło ciepła. Jest ono jednak powiązane z jedną podstawową wadą. Nie wszędzie można w ogóle wykorzystać tę technologię. Podstawowym czynnikiem jest w ogóle występowanie wody i musi być jej odpowiednia ilość. Ponadto musi wyróżniać się odpowiednimi parametrami. Nie zmienia to faktu, że jeśli występują optymalne warunki wodne, to właśnie to rozwiązanie polecamy. Rzadko będzie można jednak z niego skorzystać, więc w tej sytuacji kierujemy swoją uwagę jednak na powietrzną pompę ciepła.

Grunt jako stabilne dolne źródło

Gruntowe pompy ciepła charakteryzują się największą stabilnością, jeśli chodzi o uzysk temperatury. W ramach tej kategorii wyróżniamy jeszcze urządzenia przypowierzchniowe oraz głębinowe. Również posiadają one różne wady i zalety, ale jest to temat na inny artykuł. Traktując je jednak razem, zawsze trzeba uwzględnić stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne. Ponadto konieczna jest ingerencja w teren działki, co w wielu przypadkach należy traktować jako wadę.

Jakie urządzenie wybrać?

Przede wszystkim warto skupić się na samych parametrach i jakości wykonania urządzenia. Oczywiście trzeba to skonfrontować z ceną. Polecamy powietrzne pompy ciepła, chociaż nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Moc powinna być dobrana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Odchyły w którąkolwiek ze stron prowadzą do strat finansowych. Pompy ciepła dobrze współpracują z innymi urządzeniami i przykładem może być tutaj wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System rekuperacji również jest opłacalną technologią. Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest więc skutecznym rozwiązaniem w połączeniu z pompą ciepła. Wybierając samo źródło ciepło, należy również uwzględnić jego efektywność czy jakość wykonania. Szczególnie w przypadku wariantu gruntowego ważne jest dobranie odpowiedniej firmy, która dokona montażu, ponieważ błędy na tym etapie inwestycji prowadzą do niedogodności finansowych. Możemy zastanawiać się nad wyborem konkretnej pompy ciepła, ale pamiętajmy, że niezależnie od tych decyzji, będzie to skuteczniejsze niż wykorzystanie kotłów zasypowych czy gazowych.