Dlaczego gracze powinni zainwestować w dyski SSD?

Z roku na rok ceny dysków SSD stają się coraz bardziej przystępne. Minęły bezpowrotnie czasy, kiedy na ich zakup musieliśmy wydać ogromną sumę pieniędzy. Tym samym wybór takiego dysku stał się w wielu przypadkach praktyczniejszy od kupna dysku HDD. Znacznie lepiej zainwestować nasze fundusze w sprzęt działający w oparciu o najnowocześniejszą technologię, która oferuję poprawę parametrów technicznych kluczowych dla funkcjonowania naszego komputera. 

Szczególnie gracze są w stanie docenić potrzebę posiadania najwyżej jakości podzespołów komputerowych. Bez nich nie będzie możliwe granie w najnowsze tytuły w wysokich detalach. Dyski półprzewodnikowe stają się coraz bardziej przystępne. Obecnie zapłacimy około 1,25 zł za gigabajt pojemności. Oczywiście kompletując komputer dla gracza, najwięcej uwagi należy przyłożyć do płyty głównej, karty graficznej oraz wystarczającej ilości pamięci RAM. Dopiero wtedy mamy pewność, że odpalimy każdą grę. Wymiana dysku HDD na SSD jest następnym krokiem. W ten sposób przyspieszymy nie tylko działanie systemu operacyjnego, ale także pracę na rozmaitych aplikacjach oraz skrócimy ładowanie gier. Te ostatnie z roku na rok zajmują coraz więcej przestrzeni dyskowej. Dlatego też szybkość odczytywania danych, z której słyną dyski półprzewodnikowe, bardzo nam się przyda.

Czy dysk SSD będzie lepszy od dysku HDD do grania w gry komputerowe?

Istnieje kilka powodów, dla których gracze powinni zainwestować w dyski SSD. Różnice pomiędzy nimi a tradycyjnymi dyskami HDD są niewielkie, gdy chodzi o przyspieszenie gier. Znacznie jednak skrócą czas ich instalacji. Jest to niekwestionowany atut dysków SSD https://vobis.pl/komputery/dyski-twarde/dyski-ssd , który wynika z ich półprzewodnikowego charakteru. Nieważne czy wolimy instalacje na bieżąco, czy też zawczasu zainstalujemy wiele tytułów, dyski HDD nie sprawdzą się równie dobrze. Kolejną zaletą dysku SSD jest przyspieszone uruchamianie się gier. Jest to szczególnie atrakcyjne, gdyż nowoczesne tytuły zajmują zazwyczaj nawet kilkadziesiąt GB miejsca na dysku. Przekłada się to na stosunkowo długi czas wczytywania danych. Każdy sposób na jego skrócenie jest wart skorzystania. 

 Szczególnie jeśli preferujemy krótki sesje i nie mamy czas ani cierpliwości, aby czekać nieskończoność na włączenie się naszej ulubionej gry. Z punktu widzenia gracza istotna jest to, czy może dojść do awarii naszego dysku i tym samym utraty cennych danych. Pod tym względem dyski HDD znacznie ustępują dyskom SSD. Te drugie nie posiadają żadnych ruchomych elementów i są tym samym o wiele bardziej wytrzymałe. Tym samym mamy pewność, że nie dojdzie do przerwania naszej rozgrywki. Jest to dobrą wiadomością dla osób preferujących grania w trybie wieloosobowym, w którym nie ma możliwości zapisu gry. Pomiędzy tymi dwoma typami dysków istnieją jedynie niewielkie różnice, jeśli chodzi o tempo wczytywania lokacji w grach i liczby FPS. Jednakże wypadają one na korzyść właśnie dysków SSD.

Typowe dyski SSD

Znakomita większość modeli SSD dostępna w sklepach wykorzystuje interfejs SATA 3 oferujący przepływ 6 GB/s. W praktyce daje to nam prędkość przesyłu sięgająca około 520 MB na sekundę. Z tego samego standardu korzystają dyski HDD. Jest to stosunkowo przestarzała technologia, co przejawia się obniżonymi parametrami technicznymi. Różnice pomiędzy dyskami SSD i HDD używającymi tego interfejsu są odczuwalne, ale nie odnotujemy drastycznie przyspieszenia. Modele SSD będą ocierały się o górny limit transferu danych SATA 3. Oznacza to, że poszczególne modele oferują podobne tempo odczytywania i zapisywania danych. Wszelkie różnice w cenie będą wiązały się przede wszystkim z pojemnością oraz producentem danego dysku. Z uwagi na charakterystykę konstrukcji dysków półprzewodnikowych, bardziej pojemne modele z reguły pracują szybciej. Wynika to z większej liczby kości pamięci i tym samym kanałów komunikacji. Jednakże ledwo odczujemy tę różnicę.

POLECAMY DYSKI SSD PRODUCENTÓW :

Dyski SSD Apacer https://vobis.pl/dyski-ssd-apacer
Dyski SSD Goodram https://vobis.pl/dyski-ssd-goodram
Dyski SSD Intel https://vobis.pl/dyski-ssd-intel
Dyski SSD Kingston https://vobis.pl/dyski-ssd-kingston
Dyski SSD Samsung https://vobis.pl/dyski-ssd-samsung
Dyski SSD Silicon Power https://vobis.pl/dyski-ssd-silicon-power
Dyski SSD Transcend https://vobis.pl/dyski-ssd-transcend
Dyski SSD Western Digital https://vobis.pl/dyski-ssd-western-digital

 

Jaki dysk SSD powinien wybrać doświadczony gracz?

Magistrala SATA 3 narzuca znaczne ograniczenia szybkości transferu. W celu ich uniknięcie, niektórzy producenci dysków SSD zdecydowali się skorzystać z łącza PCI Express. W teorii powinno to umożliwić przesyłanie danych z prędkością przekraczającą 3000 MB/s. Jest to wynik prawie 6 razy lepszy niż w przypadku modeli używających standardu SATA 3. Interfejs PCI Expres jest zazwyczaj używany przede wszystkim do instalacji karty graficznej. 

Obecnie znajduje jednak zastosowanie także przy tak zwanych standardach SATA Express oraz M.2. Ten drugi jest następcą magistrali mSATA i cieszy się dosyć dużą popularnością. Możemy go znaleźć na praktycznie każdej nowej płycie głównej. Producenci oferują go w różnych przedziałach cenowych, więc z pewnością znajdziemy produkt dla siebie niezależnie od naszego budżetu. Możemy spotkać dyski SSD M.2 w różnych rozmiarach fizycznych nośnika. Najbardziej popularny jest obecnie standard 2280, w którym dwie pierwsze cyfry dotyczą szerokości, a pozostałe oznaczają długość dysku wyrażona w milimetrach. Podpinamy je przy pomocy złącza PCIe 3.0 x4. Oprócz tego używają protokołu NVMe. Te dwa fakty przekładają się na jeszcze szybszy transfer danych.