Organizacja imprez - jakie PKD wpisać?

Organizacja imprez – jakie PKD wpisać?

Masz zamiar w najbliższym czasie założyć własną firmę zajmującą się na przykład organizowaniem imprez? Czytasz, że musisz w trakcie rejestracji działalności gospodarczej wybrać odpowiedni kod PKD? O co tutaj w ogóle chodzi? Co grozi za błędny wpis w tym temacie? Jaki kod PKD będzie odpowiedni właśnie w przypadku podmiotu organizującego imprezy?

Dlaczego warto wpisać odpowiedni kod PKD?

Zadaniem każdego przedsiębiorcy zakładającego działalność gospodarczą jest skrupulatne określenie tego aspektu. O co tutaj chodzi? Musisz zdefiniować (poprzez podanie kodu) przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (od tej właśnie instytucji wziął się w ogóle skrót PKD). Na pewno zastanawiasz się w tym momencie, czy są jakieś konsekwencje, jak ktoś źle sobie wpisze kod do konkretnej rubryki. Tak naprawdę wszystko tutaj zależy od konkretnego urzędu. Niekiedy nie trzeba liczyć się z konsekwencjami natury prawnej. Jeśli jednak spotkasz bardzo dokładnego urzędnika na swojej drodze, to będziesz mieć mniejsze lub większe kłopoty. Zasada jest zatem prosta. Nie ma sensu ryzykować. Lepiej zatem od razu wpisać właściwy kod PKD prowadzonej działalności, by nie narażać się potem na żadne sankcje. Dlaczego jeszcze warto zaś przyłożyć się do tego zadania? Jeśli szef danej firmy ma zamiar startować w przetargach albo ubiegać się o dotacje, to tym bardziej nie może bagatelizować tego czynnika. Dlaczego? Aby bowiem stawać w szranki z innymi przedsiębiorcami, musisz udokumentować rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Właśnie poprzez przedstawienie odpowiedniego wpisu w rejestrze albo ewidencji. Może być zatem tak, że nie staniesz do rywalizacji o hojne dofinansowania w Twojej branży, bo… masz zły kod PKD i Twoja oferta zostanie automatycznie odrzucona.

Jak ustalić numer PKD?

W tym aspekcie jest minimum kilka bardzo dobrych sposobów. Można to zrobić samodzielnie. Są bowiem osoby, które nie po raz pierwszy zakładają własną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji wiedzą, na czym to wszystko polega od tak zwanej kuchni. Co zrobić, jeśli napotkałeś na pewne problemy na tej płaszczyźnie? Z pomocą przychodzi między innymi wyszukiwarka kodów PKD. Jest ona bardzo profesjonalnie skonstruowana. Z jednej strony posiada wszystkie aktualne kody. Dodatkowo jest wyjątkowo prosta w temacie obsługi. Nawet osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z tymi narzędziami internetowymi na pewno sobie zatem poradzą…. Poza tym profesjonalna wyszukiwarka kodów PKD jest systematycznie aktualizowana. Nie ma zatem możliwości, że jej zasoby będą w tym momencie nieaktualne, przez co zostanie wpisany nie do końca odpowiedni kod danej działalności gospodarczej.

Sprawdź również:

Gdzie jeszcze można uzyskać pomoc?

Jak jeszcze można uzyskać pomoc, żeby wpisać odpowiedni kod dla swojej firmy? Nie ma przeszkód, by złożyć wniosek o nadanie numeru PKD. Dokument należy zaś skierować do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego. Co powinno być zaś zawarte w piśmie? Między innymi bardzo dokładny, szczegółowy opis działalności. Dzięki temu osoby rozpatrujące konkretny wniosek będą mogły szybciej i lepiej pomóc. Pamiętaj, żeby podpisać się imieniem i nazwiskiem. Sam podpis powinien być zaś wykonany przez osobę, która jest uprawniona do reprezentowania konkretnego podmiotu. Wniosek może być wysłany pocztą standardową albo elektroniczną. W grę wchodzi również faks. Jak długo trzeba zaś czekać na podjęcie decyzji? Okazuje się, że przeważnie odpowiedź jest wysyłana w ciągu jednego miesiąca. Jeśli jednak sprawa jest bardziej skomplikowana, to wtedy termin się wydłuża. Nawet do około dwóch miesięcy. Wydaje się zatem, że mimo wszystko lepiej jest samodzielnie uporać się z wykonaniem tego konkretnego zadania. Jest bowiem bezsensowne czekać na przykład dwa miesiące z założeniem własnej firmy. Tylko dlatego, że nie wiemy, jaki kod PKD wpisać do wyznaczonej rubryki….

Organizacja imprez a PKD

Masz zamiar organizować imprezy? Jaki zatem kod będzie tutaj odpowiedni? Dużo zależy od rodzaju imprezy. Najbardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie wpisanie 93.29.A. Dlaczego? Co konkretnie obejmuje ta właśnie kategoria? Warto w tym celu zajrzeć na strony internetowe dokładnie opisujące ten temat odnoszący się do Polskiej Klasyfikacji Dzielności. Kod 93.29.A odnosi się zaś między innymi do organizowania rozmaitych atrakcji rozrywkowych i organizacyjnych. Mowa tutaj chociażby o grach, pokazach, czy wystawach tematycznych. Co jeszcze jest objęte działaniem tego właśnie kodu? To także inne imprezy organizowane w pomieszczeniach albo w miejscach o zamkniętej przestrzeni. Chcesz zorganizować miejsce do tańczenia? W takiej sytuacji ten kod również będzie odpowiedni. Jak zatem widać, znaczenie ma nie tylko rodzaj imprezy. Inny kod wpisuje się np. w przypadku organizacji wydarzenia typowo sportowego (szczególnie jeśli działasz w imieniu klubu). Znaczenie ma również miejsce (czy event odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu czy na otwartej przestrzeni).