Jakie są przyczyny rozwodów?

Rozwody znajdują w grupie najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Uczucia, które towarzyszą wówczas małżonkom porównywane są do żałoby. Rozpad małżeństwa dla wielu ludzi oznacza smutek, rozpacz i depresję. Liczba rozwodów stale rośnie. Jakie są przyczyny tego zjawiska?

Dlaczego małżeństwa się rozpadają?

Początek związku to czas wielkiej miłości i fascynacji drugą osobą. Emocje, jakie towarzyszą wtedy zakochanym powodują, że dostrzegamy u partnera same zalety. Z upływem czasu stopniowo zaczynają pojawiać się problemy, z którymi małżonkowie wspólnie muszą sobie poradzić. Wielka euforia i entuzjazm przeradzają się w przyjaźń, poczucie bezpieczeństwa i zaufanie. Ten etap związku weryfikuje czy partnerzy będą ze sobą szczęśliwi przez długie lata. Umiejętność pokonywania konfliktów jest kluczowym elementem w dążeniu do osiągnięcia zadowolenia z pożycia małżeńskiego. Niekiedy trudności z jakimi muszą się zmierzyć małżonkowie skutkują coraz gorszą jakością ich wspólnego życia. Obecnie wiele małżeństw, szczególnie w młodym wieku decyduje się na rozwód http://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/adwokat-rozwody-warszawa/. Decyzja o rozstaniu często pada zanim jeszcze partnerzy podejmą kroki w celu zażegnania trudności. Dzieje się tak, ponieważ rozwody nie są już tematem tabu i nie spotykają się z dezaprobatą społeczeństwa, jeśli występują w małżeństwie liczne sytuacje kryzysowe. 

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów?

Przyzwolenie społeczne i brak umiejętności radzenia sobie z kryzysami małżeńskimi przyczynia się do tego, że rozwody są coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Istnieje kilka najczęściej spotykanych powodów rozpadu związku małżeńskiego. Należą do nich:

  1. Zdrada. Niedochowanie wierności małżeńskiej jest jedną z najczęstszych przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego. Kontakty seksualne, pocałunki lub wyznawanie miłości innej osobie w znacznym stopniu niszczy związek małżeński. Takie działania wykraczają poza granice aprobowanej w społeczeństwie przyzwoitości i obyczajowości. 
  2. Niezgodność charakterów. Rozwody często są konsekwencją występowania znaczących różnic dotyczących poszczególnych cech charakteru. Wiele cech osobowości ujawnia się dopiero po dłuższym czasie życia pod jednym dachem. Niektórych z nich nie jest łatwo zaakceptować. Prowadzi to do licznych konfliktów, pretensji i awantur. Niezgodność charakterów małżonków bardzo często stanowi dla nich barierę nie do pokonania i podejmują decyzję o rozstaniu.
  3. Przemoc fizyczna i psychiczna. Pojawiające się w rodzinie wyzwiska, przejawy agresji lub brak szacunku wobec członków rodziny wpływają bardzo negatywnie na funkcjonowanie rodziny. Naruszanie nietykalności fizycznej i godności osobistej powoduje narastające napięcie, cierpienie i ogromne szkody psychiczne u ofiar agresora, którym jest jedno z małżonków. 
  4. Problemy finansowe i materialne. Nieporozumienia finansowe i materialne pomiędzy małżonkami nie należą do rzadkości. Sprzeczki związane z pieniędzmi lub rzeczami materialnych często ujawniają u partnerów odmienne oczekiwania dotyczące życia na określonym poziomie. W trakcie trwania związku małżonkowie ukazują swoje potrzeby materialne. Czasami jedno z partnerów chce posiadać większy dom i lepszy samochód, podczas gdy druga strona woli odłożyć pieniądze na tzw. czarną godzinę. Takie sytuacje pokazują sprzeczne wartości małżonków, które utrudniają im osiągnięcie porozumienia w kwestii zarządzania domowym budżetem. 
  5. Nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Uzależnienie to jedno z największych zagrożeń dla związku małżeńskiego. Nadużywanie alkoholu lub innych używek oddziałuje negatywnie na wszystkie sfery życia rodzinnego doprowadzając do rozpadu małżeństwa. Przeplatające się emocje wyrażające złość na partnera z tymi, które świadczą o trosce o niego z czasem mogą wywołać chęć ucieczki od uzależnionego współmałżonka. 
  6. Życie na odległość. Problemy finansowe często zmuszają nas do podjęcia pracy zarobkowej za granicą. Niektóre pary małżeńskie decyzją się na taki krok, by utrzymać sytuację finansową na jak najlepszym poziomie. Częste wyjazdy za granicę jednego z małżonków lub delegacje na terenie kraju powodują osłabienie więzi pomiędzy partnerami i samotność. Dlatego istnieje ryzyko, że z czasem przestają dostrzegać sens funkcjonowania w małżeństwie. 

Jak sobie radzić po rozwodzie?

Tuż po rozstaniu małżonków, rozwodnikom towarzyszy dużo negatywnych uczuć, czyli min. smutek, żal, poczucie upokorzenia, a nawet chęć zemsty. W głowie pojawiają się pytania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej, wychowywania dzieci czy wizji życia w samotności. Nie warto wówczas tłumić i przeczyć emocjom. Nie należy również w tak trudnym czasie izolować się od bliskich i przyjaciół. Można także udać się do psychoterapeuty, zwłaszcza jeśli pojawiają się dolegliwości takie jak problemy ze snem, brak apetytu, lęk czy obniżenie poczucia własnej wartości. Przepracowanie traumy pomoże pozbyć się traumy wynikającej z rozwodu i pozwoli otworzyć się na nowe znajomości. 

Polecamy także:

Podsumowanie

Rozwody http://adwokat-seidel.pl/prawnik-od-spraw-medycznych-warszawa/ są skutkiem różnych trudności, z którymi nie radzą sobie małżonkowie. Partnerzy decydują się na rozwód najczęściej przez niezgodność charakterów, zdradę, nadużywanie substancji psychoaktywnych, problemy finansowe czy częste wyjazdy za granicę przez jedno z małżonków. Nie należy jednak się poddawać i pogrążać się w negatywnych emocjach. Pomogą wówczas rozmowy z najbliższymi i kontakt z psychoterapeutą.