Zastosowanie konstrukcji stalowych w rolnictwie

Zastosowanie konstrukcji stalowych w rolnictwie

Konstrukcje metalowe zaczęto wykorzystywać w budownictwie około połowy XIX wieku. Ale dopiero niedawno te elementy budowlane szybko zaczęły zdobywać popularność. Wiele czasu zajęło ludziom docenienie wszystkich zalet konstrukcji stalowych, które obecnie są szeroko stosowane do stawiania ekonomicznych budynków, służą różnym celom komercyjnym. Istnieje kilka obszarów, w których takie konstrukcje są najbardziej popularne. Jednym z nich jest rolnictwo.

Konstrukcje stalowe dla rolnictwa

Potrzeby rolnictwa obejmują szeroki zakres różnych dziedzin. W szczególności często pojawia się potrzeba szybkiej budowy różnego rodzaju budynków. Wśród nich warto zwrócić uwagę na:

  • Prefabrykowane magazyny siana i podobne obiekty
  • Kurniki
  • Boksy dla małych i dużych zwierząt.

Czasami konstrukcje stalowe są wznoszone na krótki okres czasu, a ich budowa może być również sezonowa lub trwała. Jednak w każdym przypadku budynek musi być stabilny, niezawodny i solidny, w pełni spełniający wszystkie wymagania, o przyzwoitej jakości. I konstrukcje stalowe, stworzone specjalnie do montażu tego rodzaju działalności, pozwalają na szybkie przeprowadzenie budowy bez opóźniania obecnych prac rolnych. Standardowe budynki są kosztowne i nie zawsze potrzebne, podczas gdy konstrukcje stalowe są wszechstronne i można je łatwo dostosować do aktualnych potrzeb. Ponieważ budynki rolnicze w większości przypadków nie wymagają poważnej izolacji, zazwyczaj nie są wymagane pracochłonne modyfikacje, a jeśli zajdzie taka potrzeba, nowoczesne materiały i technologie ułatwiają wykonanie zadania.

 

Zalety stawiania konstrukcji stalowych do celów rolniczych

Zaletą tego podejścia jest możliwość przesuwania konstrukcji stalowych, modyfikowania ich i usuwania w razie potrzeby. W porównaniu z budynkami drewnianymi montaż konstrukcji metalowych ma tę zaletę, że w razie potrzeby można ją używać wielokrotnie i przez długi czas. A poza tym nowoczesne rozwiązania tego typu doskonale opierają się negatywnemu wpływowi środowiska, nie ulegają korozji. Ze względu na dużą wytrzymałość i gęstość metalu nie ma ryzyka powstawania szkodliwych bakterii. W praktyce montaż konstrukcji stalowych zajmuje minimum czasu, projektant wykonuje plan, według którego ustawiane są specjalnie przygotowane elementy, pozwala to rozwiązać problem z aranżacją dowolnego budynku. Wygodne i zdrowe środowisko do trzymania zwierząt (w przypadku krów .zwiększona mleczność i bezpieczeństwo stada dzięki jaśniejszemu oświetleniu i lepszej wentylacji) oraz odporność na wahania temperatury. To wszystko i wiele innych zalet nowoczesnych projektów pozwala na zorganizowanie przestrzeni zarówno małego prywatnego gospodarstwa rolnego, jak i dużego gospodarstwa, tworząc optymalne warunki do jego funkcjonowania. Niski koszt większości rozwiązań pozwala sprostać zadaniom przy niewielkiej inwestycji, co jest również istotnym czynnikiem przyczyniającym się do rozszerzenia zastosowania konstrukcji stalowych. I oczywiście obniżając koszty budowy, upraszczając konserwację budynku i wydłużając jego żywotność, zwiększa się efektywność wydatkowania, obniżając koszt produktu końcowego. Ponadto budowa budynków rolniczych zgodnie z nowoczesnymi pomysłami na energooszczędność znacznie obniża koszty eksploatacji.

Główne typy budynków wykonanych z stali w rolnictwie

Kompleksy hodowlane to wiele nie tylko prostych, ale i złożonych projektów obecnie wykonywanych przy użyciu konstrukcji stalowych. Z tych elementów powstaje całkiem sporo obiektów rolniczych. Obejmują one:

  • Magazyny i hangary. W takich pomieszczeniach przechowywany jest sprzęt i produkty rolne
  • Mleczarnia, przetwórstwo mięsne, hodowla trzody chlewnej i bydła rogatego, suszarnie zboża, a także szklarnie.

Czym cechują budynki rolnicze z konstrukcji stalowych?

Cechą charakterystyczną budynków o przeznaczeniu rolniczym jest wysoka klasa właściwości użytkowych, dzięki czemu warunki pogodowe nie wpływają negatywnie na wykonywanie prac. Z tego powodu ważne jest odpowiedzialne podejście do doboru materiału do budowy, aby spełnić wszystkie wymagania: szybka budowa, minimalna konserwacja, możliwość budowy o każdej porze roku, wysoka wytrzymałość konstrukcji, długa żywotność. Cechy te posiadają pomieszczenia zbudowane w oparciu o konstrukcje stalowe. Dlatego w większości przypadków dokonuje się wyboru na korzyść tego materiału budowlanego.

Montaż pomieszczeń rolniczych z konstrukcji stalowych

Ten materiał budowlany łatwo nadaje się nie tylko do montażu, ale także do demontażu. Wszystkie elementy konstrukcyjne można łatwo kilkakrotnie przenosić z miejsca na miejsce. Jednocześnie elementy konstrukcji metalowej nie ulegają uszkodzeniu. Ponadto takie prefabrykowane konstrukcje można łatwo modyfikować. Na przykład zwiększyć obszar. Wszystkie części konstrukcji są połączone ze sobą za pomocą bardzo wytrzymałych połączeń śrubowych. Rama nośna takiego pomieszczenia zabezpieczona jest warstwami gruntu i emalii przemysłowej. Części pełniące funkcję ogrodzenia mogą być ocynkowane lub pokryte powłoką polimerową (farba proszkowa).