Z czego wynika użyteczność wiązarów dachowych?

Więźba to nic innego jak stelaż dachu, dzięki któremu możliwe jest przenoszenie obciążeń działających na pokrycie dachowe na ściany nośne budynku. Kluczowym elementem tej konstrukcji są wiązary dachowe. Chociaż na rynku dostępne są również modele stalowe i żelbetowe, właściciele domków jednorodzinnych najczęściej decydują się na stosowanie wiązarów drewnianych. Używane w tym celu drewno musi być nie tylko wytrzymałe, ale również wysuszone. Wilgotność materiału nie może wynieść powyżej 20%. Oprócz tego konieczne jest zabezpieczenie drewna przed ogniem oraz szkodliwymi czynnikami biologicznymi. Jakość wiązarów dachowych wpływa na trwałość całej konstrukcji dachu budowli.

Zalety stosowania prefabrykowanych wiązarów dachowych

W przypadku montowania struktury dachu za pomocą wiązarów dachowych http://www.wiazary-kratowe.pl/galeria/ można zaoszczędzić bardzo dużo czasu, stosując elementy prefabrykowane. Zajmie to nam zaledwie 2 dni w porównaniu do kilku tygodni, które trzeba by spędzić, własnoręcznie składając więźby dachowe z pojedynczych belek drewnianych. W przypadku wiązarów dachowych produkowanych w fabryce możemy liczyć na o wiele większą jakość poszczególnych elementów. Zaopatrując się w produkty u renomowanego producenta mamy gwarancję, że wiązary zostaną wykonane z właściwego rodzaju drewna. Nie ma potrzeby dodatkowego docinania drewna na placu budowy – zamówione wiązary dachowe zostaną precyzyjnie przygotowane tak, aby idealnie pasowały do miejsca montażu. Maszyny używane do produkcji tych elementów pozwalają uniknąć niepotrzebnego generowania drewnianych odpadów. Prefabrykowane produkty dostępne są w rozmaitych rozmiarach i kształtach. Bez problemu zamówimy takie wiązary, które będą w pełni spełniały nasze wymagania projektowe.

Pozostałe elementy więźby dachowej

Oprócz wiązarów dachowych potrzebne są inne elementy, aby mógł powstać szkielet drewniany dachu. Belka drewniana, której zadaniem jest przenoszenia obciążenia z dachu na mur nośny, zwana jest murłatą. Powinna mieć kwadratowe pole przekroju i należy ją położyć na murze budowli. Rozmiar pola przekroju zależy od wielkości dachu. Płatwie mogą być stropowe, pośrednie lub kalenicowe. Przenoszą obciążenie z pokrycia dachowego na krokwie, czyli pochyłe belki mocowane przy użyciu jętek. Liczba krokwi również jest uzależnioną od rozmiarów dachu. Oprócz tego brana pod uwagę jest jego spadzistość oraz przewidywane obciążenia. Do wzmacniania poszczególnych segmentów więźby dachowej używa się tak zwanych kleszczy. Są one połączeniem dwóch części drewnianych, położonych względem się równolegle. Z kolei do usztywniania poziomych i pionowych elementów dachu używany jest zastrzał. Z konstrukcją wielostrzałową spotykamy się w przypadku skomplikowanych więźb dachowych. Czasami belki drewniane pełniące funkcję zastrzałów mogą zostać umieszczone w układzie symetrycznym. Taki zastrzał określany jest mianem krzyżownicy. W zależności od rozmiarów i wagi dachu, ściany domu mogą potrzebować dodatkowego wzmocnienia. Wtedy używa się wieńca, który musi opasać zewnętrzne ściany nośne konstrukcji po całym ich obwodzie. Element ten wykonywany jest z betonowej belki, aby móc efektywnie przenosić siły pomiędzy dachem a ścianami.

Czy samodzielny montaż wiązarów kratowych ma sens?

Jest to wyjątkowo czasochłonny proces, wymagający od nas dużej precyzji. Należy upilnować, czy wszystkie wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/kontakt/ posiadają takie same wymiary i kształt. W przeciwnym razie powierzchnia połaci dachowych wyjdzie nierówna. Jeżeli nie chcemy zamówić elementów prefabrykowanych, trzeba będzie przygotować właściwe miejsca na placu budowy, w którym można składać wiązary kratowe. Trzeba zadbać przede wszystkim o suchość tego miejsca i równość podłoża. Optymalnym rozwiązaniem jest przykrycie betonowego podjazdu za pomocą folii budowlanej. Następnie możemy przejść do przygotowania wiązara dachowego, który posłuży za wzór. Wszystkie kolejne egzemplarze będziemy porównywać względem niego i muszą być identyczne. Po przycięciu wszystkich elementów składowych pozostaje nam połączyć przy użyciu właściwych gwoździ i płytek perforowanych. Wybrane przez nas płytki nie mogą być zbyt duże, ale powinny obejmować jak największą płaszczyznę składanych części wiązarów. Po złożeniu pierwszej sztuki najlepiej ustawić go bezpośrednio na dachu. Należy sprawdzić jego wypoziomowanie oraz umiejscowienie osi kalenicy. Dopiero gdy mamy pewność, że wiązar wzorcowy został wykonany prawidłowo, możemy przejść do tworzenia kolejnych egzemplarzy.

Jak powinno przebiegać ustawianie wiązarów dachowych?

Proces ten najlepiej zacząć od którejś ze ścian szczytowych. Wiązar powinien spocząć równolegle względem danej ściany. Opieramy go na ścianach do niej prostopadłych i obu stron musimy podeprzeć deskami. Prawidłowo ustawiony i wypoziomowany wiązar jest gotowy do mocowania. Używamy metalowych kątowników i łączymy go z murłatą. Postępujemy tak samo z kolejnymi wiązarami, przy czym należy pamiętać o właściwym ich usztywnieniu. W przeciwnym razie ryzykujemy zawaleniem się konstrukcji już w trakcie budowy.