Pamięć RAM – dlaczego warto mieć jej jak najwięcej?

Żyjemy w czasach, w których komputer stał się nie tylko środkiem do rozrywki i spędzania wolnego czasu po pracy, ale i swoistym centrum dowodzenia i narzędziem do właściwej pracy. Użytkowanie go stało się czymś, czemu poświęcamy wiele godzin naszego codziennego czasu – właśnie dlatego warto kupić taki komputer, który będzie spełniał nasze oczekiwania i nie zawiedzie, nawet w przypadku wykonywania najbardziej skomplikowanych zadań. Aby taki był, powinien mieć odpowiednio dużo pamięci RAM. Czym ona jednak tak właściwie jest i dlaczego posiadanie jak największej jej ilości jest w stanie poprawić nasz komfort korzystania z komputera?

Czym jest RAM i za co odpowiada?

Aby wyjaśnić to, czym zajmuje się pamięć RAM warto wyjaśnić, że komputer przetwarza dwa rodzaje danych – te, które znajdują się na łamach jego dysku na stałe (a zatem te, które wcześniej zapisaliśmy i do których mamy stały dostęp, w tej samej i niezmiennej formie), w tym zdjęcia, dokumenty czy pliki wideo oraz te tymczasowe, które są zapisywane dosłownie na chwilę, w czasie jego działania. Doskonałym przykładem tych drugich mogą być pliki graficzne w programie Photoshop, na których aktualnie pracujemy – choć mamy do nich dostęp w chwili tworzenia i możemy je dowolnie edytować, cały czas przebywają w pamięci tymczasowej (do momentu zapisania ich na dysku i przeniesienia do tej stałej). To właśnie ich przetwarzaniem i zapisywaniem zajmuje się pamięć RAM, która choć jest konieczna do funkcjonowania komputera, może znajdować się w nim w różnych ilościach. Im jej więcej, tym oczywiście lepiej.

W czym pomoże nam duża ilość pamięci RAM?

Rozmawiając o zakupie nowego komputera najczęściej zwraca się uwagę na takie jego aspekty, jak procesor, karta graficzna, system chłodzenia, obudowa. Często pomija się przy tym pamięć RAM, co jest wielkim błędem. To ona jest bowiem w stanie przyczynić się do znacznie większego komfortu użytkowania komputera, ale też poprawić efektywność jego działania. Inwestując w jej odpowiednią ilość zapewniamy sobie:

  • działanie bardziej zaawansowanych gier – choć zdecydowanie największy wpływ na to, jak szybko działają gry mają takie części, jak karta graficzna czy procesor, również pamięć RAM oddziałuje na to, jak płynnie działają, wspomagając pracę obu wspomnianych elementów; nie bez powodu większość gier w minimalnych wymaganiach wspomina właśnie o owej pamięci;
  • płynne przechodzenie między kolejnymi aplikacjami – dzięki odpowiedniej ilości pamięci RAM szybkość dostarczania nam przez komputer aplikacji już otwartych jest o wiele większa – pracuje on sprawniej i szybciej, dlatego też możemy niemal płynnie przełączać się między kolejnymi oknami, bez potrzeby oczekiwania na ich załadowanie się;
  • możliwość otwierania większej ilości aplikacji w jednym momencie – odpowiednia ilość pamięci ram jest w stanie sprawić, że będziemy mogli otworzyć więcej aplikacji w tym samym momencie i choć docenią to przede wszystkim osoby wymagające tego do pracy, w szczególności te posiadające dwa monitory, za świetne uznają to również ci leniwi i beztroscy, po prostu nie zwracający uwagi na to, jakie aplikacje już wcześniej otworzyli;
  • odpowiednie funkcjonowanie wymagających programów – istnieją programy, które wymagają zapisu mnóstwa informacji w wyżej przez nas wspomnianej pamięci tymczasowej; do tych programów należą przede wszystkim aplikacje programistyczne i graficzne; dzięki odpowiedniej ilości RAMu będą one działały w sposób płynny i taki, który umożliwi bardzo komfortowe z nich korzystanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając pamięć RAM?

Choć nie każdy o tym wie, sama ilość pamięci RAM nie jest jedynym elementem, który ją określa. Liczą się w tym wszystkim również takie aspekty, jak:

  • częstotliwość pracy – ma ona bezpośrednie przełożenie na to, jak szybko dana pamięć działa i choć w pracach biurowych sprawdzi się ta standardowa, gracze lub programiści będą musieli postawić na coś o większej częstotliwości;
  • rodzaj pamięci – to technologia, w której została wykonana pamięć – im nowocześniejsza (najlepiej w standardzie DDR3 lub DDR4), tym większa szybkość pracy całego modułu;
  • opóźnienie – im mniejsze jest opóźnienie, tym bardziej wydajna jest pamięć – oznacza ono bowiem czas, w którym żądanie przebędzie drogę do właściwego odczytu danych.

Zwróćmy uwagę, że ilość pamięci RAM dostępnej w naszym komputerze możemy zwiększać w sposób niemal dowolny. Jeżeli więc w pewnym momencie życia naszego komputera zaistnieje potrzeba posiadania większej jej ilości, możemy ją po prostu dokupić.

Podsumowanie

Pamięć RAM jest jednym z tych elementów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zarówno przy zakupie nowego komputera, jak i przy modernizacji tego już posiadanego. Jest ona w stanie przyczynić się do dostarczenia nam jak najbardziej komfortowych warunków pracy z nim, ale też po prostu zapewnić mu bardziej efektywną pracę – niezależnie od tego, czy będzie ona związane z odpalaniem gier, czy też funkcjonowaniem zaawansowanych programów graficznych czy dźwiękowych.